Hoppa till sidans innehåll

2015


Datum

Tävling

Resultat

5-6/12-15 Cup Haparanda i Haparanda S 98kg 9:a Pontus Lundh Svenska Landslaget 
3/12-15 Landskamp Sverige - Finland I Husum  S 130kg Pontus Lundh Svenska Landslaget tyvärr förlust men det var fel viktklass
28/11-15 Lilla Tegelsvinget i  Heby Fy 38kg 3:a Alva Nordlander Arboga AK
    Fä 52kg 5:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kn 29kg 7:a Teodor Larsson Arboga AK
    Kn 38kg 5:a Nils Fredlund Arboga AK
    Kn 53kg 5:A Elias Nordlander Arboga AK
    P 42kg 3:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 47kg 5:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 53kg 4:a Samuel Martinsson Arboga AK
21/11-15 Stålfejden i Sandviken Fä 52kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kn 38kg 3:a Nils Fredlund Arboga AK
    P 47kg 2:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 53kg 6:a Samuel Martinsson Arboga AK
7/11-15 Björnen Cup i Norrköping P 47kg 1:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 42kg 3:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 53kg 3:a Samuel Martinsson Arboga AK
    U 58kg Melvin Lindgren Arboga AK
    Fä 52kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
23-24/10-15 Kristjan Palusala memoria Tallin S 98kg 11:a Pontus Lund Svenska Landslaget 
24/10-15 Folkbladet Pokalen i Finspång Fy 42kg 4:a Nova Lundgren Arboga AK
    Fä 52kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    K 29kg 5:a Teodor Larsson Arboga AK
    K 38kg 3:a Nils Fredlund Arboga AK
    P 42kg 3:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 47kg 2:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 47kg 3:a Samuel Martinson Arboga AK
10/10-15 Hallsbergesträffen i Hallsberg Fy 42kg 2:a Nova Lundgren Arboga AK

 


Fä 52kg 3:a Emilia Olsson Arboga AK
    Fä 57kg 1:a Nora Larsson Arboga AK
    Fy 38kg 4:a Alva Nordlander Arboga AK
    Kn 29kg 9:a Hugo Rosenstam Arboga AK
    Kn 29kg 9:a Teodor Larsson Arboga AK
    Kn 35kg 10:a Neo Rama Nevala Arboga AK
    Kn 38kg 2:a Nils Fredlund Arboga AK
    Kn 42kg 7:a Oskar Gard Arboga AK 
    P 42kg 2:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 53kg 5:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 66kg 3:a Sebastian Nygren Arboga AK

10-11/10-15

Öresundsträffen i Helsingborg Fä 57kg 3:a Nora Larsson Arboga AK
   

KvU 65kg 1:a Linnéa Renfors Arboga AK

   

KvJ23 60kg 3:a Daniela Lundström Arboga AK

    U fristil 69kg 2:a Måns Lindgren Arboga AK
4/10-15 British Open i Wales Fristil J 86kg 1:a Christian Nielsen Arboga AK
    J 65kg 3:a Kai Laitinen Arboga AK
3/10-15 ÖIS GP i Göteborg S98kg 1:a Pontus Lundh Arboga AK. Även turnerings bästa brottare
    Kv 63kg 3:a Linnéa Renfors Arboga AK
26/9-15 Hammarslaget i Hallstahammar S 65kg 2:a Kai Laitinen Arboga AK
    U 63kg 3:a Melvin Lindgren Arboga AK
    U 69kg 3:a Måns Lindgren Arboga AK
    P 66kg 3:a Sebastian Berggren Arboga Ak
    P 42kg 4:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    Kn 38kg 4:a Nils Fredlund
    Kn 32kg 5:a Maximilian Lindh Arboga AK
    Kn 32kg 6:a William Lindh Arboga AK
    Kn 29kg 7:a Hugo Rosenstam Arboga AK
20/9-15 Bergslags Cupen i Fagersta Kn 27kg 3:a Teodor Larsson Arboga AK
    P 42kg 4:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 62kg 5:a Sebastian Nygren Arboga AK
11/7-15 Spaniens GP i Madrid  S 98kg Pontus Lundh Opl Svenska Landslaget 
3-4/7-15 Fristils SM i Sundsvall U 63kg 1:a Måns Lindgren Arboga AK Svensk Mästare 
    U 58kg 3:a Melvin Lindgren Arboga AK
    J 66kg 3:a Kai Laitinen Arboga AK
    S 61kg 3:a Edwin Dominguez Aerboga AK
    S 65kg 4:a Kai Laitinen Arboga AK
    S 125kg 4:a Danne Rosenstam Arboga AK
16/5-15 Jussi Cup i Nykvarn Fä 57kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    P 47kg 3:a Noel Fredlund Arboga AK
9/5-15 Solacupen i Karlstad Fy 35kg 2:a Alva Nordlander Arboga AK
    Fy 38kg 3:a Nova Lundgren Arboga AK
    Fä 2:a Elsa Andreasson Arboga AK
    Fä 52kg 1:a nora Larsson Arboga AK
    Fä 52kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kn 29kg 5:a Maximilian Lind Arboga AK
    Kn 29kg 6:a William Lind Arboga AK
    Kn 29kg 7:a Teodor Larsson Arboga AK
    Kn 32kg 5:a Noe Rama Nevala Arboga AK
    Kn 35kg 5:a Nils fredlund Arboga AK
    P 42kg 3:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 47kg 2:a Noel Fredlund Arboga AK
    P 47kg 5:a Samuel Martinson Arboga AK
    U 85kg 3:a Daniel Torani Arboga AK
    S 65kg 3:a Kai Laitinen Arboga AK
    Arboga AK 3:e bästa klubb 24 poäng 
25-26/4-15 Soft Touch Open i Göteborg  J 96kg 1:a Christian Nielsen Arboga AK
    KvU 65kg 2:a Linnéa Renfors Arboga AK
    Fä 52kg 3:a Nora Larsson Arboga AK
    KvJ 60kg 4:a Daniela Lundström Arboga AK
    Fä 44kg 7:a Elsa Andreasson Arboga AK
    P 47kg 9:a Noel Fredlund Arboga AK
    Fä 52kg 11 Emilia Olsson Arboga AK
18-19/4-15 Senior SM i Malmö S 98kg 2:a Pontus Lundh Arboga AK
    Kv 60kg 4:a Daniela Lundström Arboga AK
    Kv 63kg 5:a Linnéa Renfors Arboga AK
21-22/3-15 Junior SM i Varberg KvJ 59kg 3:a Daniela Lundström Arboga Ak
    KvJ 63kg 4:a Linnéa Renfors Arboga AK
21/3-15 Herrevadswing i Kolbäck Fy 35kg 1:a Nova Lundgren Arboga AK
    Fä 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kn 26kg 3:a Teodor Larsson Arboga Ak
    Kn 35kg 6:a Nils Fredlund Arboga AK
    P 47kg 4:a Noel Fredlund Arboga AK
7/3-15 GP Elitbrottningarna i Falkenberg S 98kg 1:a Pontus Lundh Arboga AK
    Kv 55kg 3:a Louise Fredriksson Arboga AK
    Kv 58kg 2:a Daniela Lundström Arboga AK
28/2-15 Lilla Mälarcupen Fristil Västerås Fy 35kg 1:a Nova Lundgren Arboga AK
    Fä 52kg 1:a Nora Larsson Arboga AK
    Fä 57kg 3:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kv 69kg 1:a Daniela Lundström Arboga AK
    Kn 26kg 6:a Teodor Larsson Arboga AK
    Kn 29kg 4:a William Lindh Arboga AK
    Kn 29kg 10:a Maximilian Lindh Arboga AK
    Kn 35kg 5:a Nils Fredlund Arboga AK
    P 42kg 5:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    P 47kg 6:a Noel Fredlund Arboga AK
    S 61kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK
    S 65kg 3:a Pierre Magnusson Arboga AK
    S 65kg 4:a Kai Laitinen Arboga AK
    Arboga AK slutade på en andra plats i lagtävlingen.
21-22/2-15 USM i Västerås KvU 65kg 1:a Linnéa Renfors Arboga AK Svensk Mästare
    KvU 43kg 4:a Elsa Andreasson Arboga AK
    KvU 52kg 7:a Nora Larsson Arboga AK
13-15/2-15 Klippan Lady Open  KvU 65kg 7:a Linnéa Renfors Arboga AK
    Kv 55kg 11:a Louise Fredriksson Arboga AK
    Kv 58kg 14:e Daniela Lundström Arboga AK
31/1-15 Vänercupen Lidköping Fä 44kg 1:a Elsa Andreasson Arboga AK
    Fä 52kg 1:a Nora Larsson Arboga AK
    Fä 62kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK
    Kn 35kg 4:a Nils Fredlund Arboga AK
    P 47kg 2:a Noel Fredlund Arboga AK
    Bästa Klubb Fä 1:a Arboga AK 11p
24/1-15 Cup Klippan  S 59kg 2:a Edwin Dominguez Arboga AK
    S 66kg 8:a Kai Laitinen Arboga AK
    Kv 58kg 3:a Daniela Lundström Arboga AK
    Kv 58kg 4:a Linnéa Renfors Arboga AK
17-18/1-15 Ostens Minne Cup Arboga  Kv 63kg 1:a Linnéa Renfors Arboga AK
    Kv 63kg 2:a Daniela Lundström Arboga AK
    Kv 63kg 3:a Louise Fredriksson Arboga AK
    Fä 1:a Nora Larsson Arboga AK
    Fä 57kg 1:a Emilia Olsson Arboga AK
    S 66kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK
    S 66kg 2:a Pierre Magnusson Arboga AK
    S 66kg 3:a Kai Laitinen Arboga AK
    KvU 1:a Linnea Renfors Arboga AK
    KvU 46kg 2:a Elsa Andreasson Arboga AK
    P 42 kg 2:a Vilhelm Larsson Arboga AK
    Fä 44kg 3:a Elsa Andreasson Arboga AK
    Fy 35kg 3:a Nova Lundgren Arboga AK
    P 66kg 3:a Sebastian Nygren Arboga AK
    K 26 kg 4:a Teodor Larsson Arboga AK
    Fy 32kg 4:a Alva Nordlander Arboga AK
    P 47 kg 4:a Samuel Martinsson Arboga AK
    Arboga AK bästa klubb på 46poäng 
     
10/1-15

Vättercupen Huskvarna

Kv 55kg 3:a Louise Fredriksson Arboga AK
 

 

Kv 58kg 3:a  Linnéa Renfors Arboga AK
 

 

Kv 58kg 4:a Daniela Lundström Arboga AK
    S 59kg 8:a Edwin Dominguez Arboga AK
    S 66kg 8:a Kai Laitinen Arboga AK
Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info