Hoppa till sidans innehåll

2011


Datum

Tävling

Resultat

17/12-11

A-fyrstads final Trelleborg

1:a Huddinge BK, 2:a Arboga AK, 3:a Örgryte IS 4:a BK Starke

26-27/11- 11

Fristils SM i Kumla

U 54 kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK

Edwins Sjunde raka Ungdoms SM samt att han fick VM-Klubbens stipendium för bästa Ungdomsbrottare vid detta SM

   

J 55kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK

   

S 60kg 3:a Pierre Magnusson Arboga AK

   

S 84kg 3:a Jonas Nyberg Arboga AK

12/11-11

Robban Cup Lidköping

S 66kg 1:a Lukas Nilsson Arboga AK

   

S 84kg 3:a Jonas Nyberg Arboga AK

   

S 96kg 2:a Mikael Nyberg Arboga AK

   

Kv 59kg 3:a Jenny Allandi Arboga AK

5/11-11

Lilla Mälarcupen Västerås

Kv 63kg 4:a Jenny Allandi Arboga AK

29/10-11

Ores GP Vinslöv

S 84kg 4:a Pontus Lundh Arboga AK

22/10-11

Folkbladet-Pokalen Finspång

Fy 29kg 3:a Tyra Liljehult Arboga AK

   

Fy 47kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK

   

Fy 47kg Nora Larsson Arboga AK

8/10-11

Hallsbergsträffen Hallsberg

Fy 29kg Tyra Liljehult Arboga AK

   

Fy 42kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK

   

Fy 47kg Nora Larsson Arboga AK

8/10-11

ÖIS GP Göteborg

S 84kg 2:a Jonas Nyberg Arboga AK

   

S 84kg 3:a Pontus Lundh Arboga AK

2/10-11

B- Fyrstads Arboga

1:a Huddinge BK, 2:a Arboga AK, 3:a Enköpings BK, 4:a Spårvägens BK.  Huddinge & Arboga till A-Final.

1/10-11

Björnen Cup Norrköping

S 60kg 1:a Elchin Hamidov Arboga AK

   

S 84kg 1:a Pontus Lundh Arboga AK

   

Kv 67kg 4:a Jenny Allandi Arboga AK

24/9-11

Hammarslaget Hallstahammar

Fy 42kg 4:a E Emilia Olsson Arboga AK

   

Fy 47kg 3:a Nora Larsson Arboga AK

   

Kn 29kg 3:a Vilhelm Larsson Arboga AK

   

Kn 32kg 9:a Samuel Martinsson Arboga AK

17/9-11

Bergslagscupen Fagersta

Fy 29kg 4:a Tyra Liljehult Arboga AK

   

Fy 42kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK

12/9-11

Världs Mästerskapen Istanbul Turkiet

S 60kg Opl Lukas Nilsson

Arboga AK/ Sverige

9/8 -11

Ungdoms EM

U 50kg Opl Edwin Dominguez

Arboga AK/ Sverige

2/7-11

GP- Final Eslöv

S 66kg 1:a Lukas Nilsson Arboga AK

   

Kv 59kg 2:a Jenny Allandi Arboga AK

2/7-11

Refik Memisevic Brale

Serbien

U 50kg 1:a Edwin Dominguez

Arboga AK/ Sverige

13-15/5-11

Nordiska Mästerskapen Tallin

U 50kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK/ Sverige

30/4-1/5-11

Soft Touch Open Göteborg

Fä 30kg 3:a Linn Landqvist Arboga AK

 

 

KvU 43kg 3:a Rebecca LandqvistArboga AK

 

 

U 54kg 2:a Edwin Dominguez Arboga AK

16/04-11

Jussi Cup Nykvarn

Fä 34kg 2:a Linn Landqvist Arboga AK

9-10/4-11

Ungdoms SM Boden

U 50kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

Edwins sjätte USM GULD samt att han fick VM-Klubbens stipendium för bästa Ungdomsbrottare vid detta SM

 

 

KvU 46kg 2:a Rebecca Landqvist Arboga AK

2-3/4-11

Europa Mästerskapen i Dortmund

S 60kg Opl Lukas Nilsson Arboga AK/ Sverige

19-20/3-11

Junior SM Ystad

J 55kg 3:a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

J 96kg 2:a Mikael Nyberg Arboga AK

 

 

KvJ 59kg 2:a Jenny Allandi Arboga AK

19/2-11

Herrevadswingen Mölntorp

F/y 38kg 3:a Emilia Olsson Arboga AK

 

 

F/y 38kg 4:a Nora Larsson Arboga AK

26-27/2-11

SM i Arboga

S 55kg 2:a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 55kg 5:a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

S 60kg 2:a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 84kg 5:a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

S 96kg 5:a Mikael Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 59kg 1:a Jenny Allandi Arboga AK

 

 

Kv 59kg 2:a Sofie Jörgensen Arboga AK

5/2-11

Falkenbergs Elitbrottningar GP

S 66kg 1:a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 66kg 3:a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 84kg 3:a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 55kg 3:a Sofie Jörgensen Arboga AK

 

 

Kv 59kg 3:a Jenny Allandi Arboga AK

22/1-11

Cup Klippan GP

S 66kg 2:a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 66kg 3:a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 96kg 4:a Mikael Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 55kg 2:a Sofie Jörgensen Arboga AK

 

 

Kv 59kg 3:a Jenny Allandi Arboga AK

16/1-11

Ostens Minne Arboga

F/Y 38kg 1:a Nora Larsson Arboga AK

 

 

F/Y 38kg 2:a Emilia Olsson Arboga AK

 

 

S 55kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

S 60kg 2:a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 66kg 2:a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 74kg 1:a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 84kg 1:a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

S 120kg 1:a Mikael Nyberg Arboga AK

15/1-11

Ostens Minne Arboga

U 54kg 1:a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

Kv 59kg 1:a Sofie Jörgensen Arboga AK

 

 

Kv 67kg 1:a Jenny Allandi Arboga AK

8/1-11

Vättercupen GP Huskvarna

S 55kg 3:a Edwin dominguez Arboga AK

 

 

S 66kg 4:a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 96kg 4:a Mikael Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 55kg 3:a Sofie Jörgensen Arboga AK

 

 

Kv 59kg Jenny Allandi Arboga AK

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info