Hoppa till sidans innehåll

2009


Datum

Tävling

Resultat

6/12-09

Junior SM i fristil Ö-vik

J 60kg 1: a David Enocksson Arboga AK

 

 

J 60kg 2: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 66kg 3: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 66kg 4: a Mohammed Tajhizi Arboga AK

 

 

J 74kg 1: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 96kg 2: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

5/12-09

Ungdom & Senior SM i fristil Ö-vik

U 50kg 1: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

U 58kg 1: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 3: a Anton Hjelm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 100kg 1: a Mikael Nyberg Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 66kg 3: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 1: a Leonard Östlund BK Athén / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

S 96kg 2: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

7/11-09

Robban Cup GP Lidköping

S 60kg 3: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 66kg 2: a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 84kg 2: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 59kg 2: a Sofie Jörgensen Arboga AK

17/10-09

Folkbladet-Pokalen Finspång

KVU 70kg 3: a Emilie Öfverman Arboga AK

 

 

S 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

S 66kg 1: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

10/10-09

ÖIS GP Göteborg

S 60kg 1: a David Enocksson Arboga AK

 

 

S 66kg 1: a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 66kg 3: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 60kg 3: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 3: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsymnasiet

13/10-09

Björnen Cup Norrköping

Kv 67kg 2: a Sofie Jörgensen Arboga AK

 

 

KVU 65kg 1: a Ayda Delen BK Snar / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 3: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 1: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

U 63kg 2: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 100kg 1: a Mikael Nyberg Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 2: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

26/7-09

UEM Serbien

U 46kg 5: a Edwin Dominguez Sverige / Arboga AK

2/7-09

JEM Tbilisi Georgien

J 84kg 17: e Pontus Lundh Sverige / Arboga AK

6-7/6-09

Veikko Rantanen Finland

U 50kg 2: a Edwin Dominguez Sverige / Arboga AK

 

 

J 96kg 3: a Pontus Lundh Sverige / Arboga AK

16-17 / 5-09

Nordiska Mästerskapen U & J Vantaa Finland

U 46kg 1: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

J 66kg 3: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

KvU 60kg 1:a Ayda Delen BK Snar/ Brottningsgymnasiet

 

 

KvU 60kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

25-26/4-09

Soft Touch Open Göteborg

U 46kg 2: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

J 66kg 3: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

KVU 52kg 2: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 60kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Anton Hjälm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 84kg 3: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

28-29/3 09

JSM för killar och tjejer i Sala

J 84kg 2: a Pontus Lundh Arboga AK

 

 

J 74kg 3: a Leonard Östlund BK Athén / Brottningsgymnasiet

 

 

J 60kg 3: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 72kg 1: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 51kg 2: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningasgymnasiet

14-15/3-09

USM och KvUSM Helsingborg

U 46kg 1: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

U 58kg 4: a Christian Jonsson Oskarhamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 4: a Anton Hjelm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 1: a Mikael Nyberg Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KvU 52kg 3:a Amanda Nordenbrant Sösdala BK/ Brottninggymnasiet

 

 

KVU 60kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KvU 60kg 3:a Ayda Delen BK Snar/ Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 4: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

7-8/3-09

FT-Cupen Falköping

U 50kg 2: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 58kg 2: a Adam Hill Arboga AK

28/2-1/3-09

Senior SM i Stockholm

S 60kg 2: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

Kv 63kg 3: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

7/2-09

Falkenbergs Elitbrottningar GP

Kv 51kg 4: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 59kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 63kg 2: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK

 

 

Kv 72kg 3: a Emma Karlsson BK Banér7 Brottningsgymnasiet

 

 

S 55kg 4: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kg 1: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 4: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 74kg 3: a Leonard Östlund BK Athén / brottningsgymnasiet

 

 

S 84kg 4: a Pontus Lundh Arboga AK

24/1-09

Klippan Cup Klippan

Kv 72kg 3: a Lovalie Runesdotter Arboga AK

18/1-09

Ostens Minne Arboga

Fy 26kg 4: a Nora Larsson Arboga AK

 

 

KVU 52kg 2: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 60kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 2: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kg 2: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 3: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 1: a Leonard Östlund BK Athén / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 3: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S74kg 4: a Anton Hjelm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 96kg 1: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

S 96kg 3: a Pontus Lundh Arboga AK

17/1-09

Ostens Minne Arboga

U 50kg 1: a Edwin Dominques Arboga AK

 

 

U 58kg 2: a Adam Hill Arboga AK

 

 

U 69kg 1: a Anton Hjelm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 55kg 2: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 63kg 1: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 67kg 1: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 2: a Lovalie Runarsdotter Arboga AK

 

 

Kv 72kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

3/1-09

Vättercupen GP Huskvarna

S 60kg 2: a David Enocksson Arboga AK

 

 

S 66kg 3: a Lukas Nilsson Arboga AK

 

 

S 74kg 4: a Anders Hallbäck-Sunne Eslövs AI / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 78kg 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info