Hoppa till sidans innehåll

2008


Datum

Tävling

Resultat

7/12-08

Junior SM fristil i Klippan

J 66kg 4: a Mohammed Tajhizi Arboga AK

 

 

J 74kg 1: a Leonard Östlund BK Athén / Brottningsgymnasiet

 

 

J 74kg 3: a Anders Hallbäck-Sunne Eslövs AI / Brottningymnasiet

 

 

J 96kg 2: a Pontus Lunde Arboga AK

6/12-08

Ungdom & Senior SM fristil Klippan

U 46kg 1: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 58kg 4: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 63kg 1: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 2: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 74kg 3: a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 96kg 3: a Pontus Lundh Arboga AK

29-30/11-08

Cup Haparanda

S 66kg 1: a Vahab Daneshvar Arboga AK / Sverige

23/11-08

Vanta Cup Finland

S 66kg 5: a Vahab Daneshvar Arboga AK / Sverige

22/11-08

Landskamp Finland-Sverige

Tero Välimäki Finland - Vahab Daneshvar Sverige / Arboga AK 2-0, 2-2

8/11-08

Robban Cup GP Lidköping

S 60kg 3: a Danile Molin Arboga AK

 

 

S 60kg 4: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 1: a Vahab Daneshvar Arboga AK

 

 

S 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 59kg 3: a Amalia Varneson Arboga AK

 

 

Kv 78kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

1-2/11-08

Lilla Mälarcupen Västerås

P 47kg 1: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 63kg 1: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 2: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

J 84kg 1: a Pontus Lundh Arboga AK

 

 

KVU 76kg 1: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

18-19/10-08

Öresundsträffen 18-19/10-08

P 47kg 1: a Edwin Dominquez Arboga AK

18/10-08

Folkbladet Pokalen Finspång

U 63kg 2: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 1: a Anton Hjälm Värnamo BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Tobias Söderberg IFK Linköping / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 2: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

KVU 56kg 1: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 60kg 1: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

11/10-08

ÖIS GP Göteborg

S 84kg 4: a Pontus Lundh Arboga AK

 

 

Kv 55kg 1: a Amalia Varneson Arboga AK

 

 

Kv 59kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 72kg 2: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

4/10-08

Björnen Cup Norrköping

KVU 52kg 1: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 2: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 67kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

U 63kg 1: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 2: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 3: a Anders Hallbäck-Sunne Eslövs AI / Brottningsgymnasiet

 

 

S 96kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

27/9-08

Kolsva Städet Kolsva

P 47kg 1: a Edwin Dominques Arboga AK

 

 

U 63kg 4: a Christian Jonsson Oskarshamns BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 1: a Tobias Söderberg IFK Linköping / Brottningsgymnasiet

 

 

U 76kg 1: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 56kg 1: a Alexandra Lindén IK Björnen / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 1: a Jenny Allandi Västerås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 2: a Johanna Löpare Kiruna SK / Brottningsgymnasiet

9-10/5-08

CWC 2008 Köpenhamn

P 42kg 1: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 50kg 3: a Adam Hill Arboga AK

 

 

U 63kg 1: a Joakim Lindegren Viskafora AK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 1: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

S 55kg 2: a David Enocksson Arboga AK

 

 

S 60kg 3: a Markus Carlsson Lidköpings AS / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg3: en Lukas Nilsson BK Viking / Brottningsgymnasiet

 

 

S 84kg 3: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 96kg 3: a Jonas Nyberg Arboga AK

19-20/4-08

Soft Touch Göterborg

KVU 56kg 3: a Malin Andersson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 70kg 2: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 2: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

J 60kg 4: a David Enocksson Arboga AK

 

 

J 66kg 4: a André Jönsson Tyringe AoBK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 84kg 2: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottningsgymnasiet

30/3-08

SM KvJ Arboga

KvJ 55kg 3: a Malin Andersson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 59kg 2: a Malin Olsson Falköpings AoBK / brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 72kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

KvJ 78kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

29/3-08

SM KVU Arboga

KVU 46kg 4: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

KVU 56kg 3: a Malin Andresson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 70kg 1: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

29-30/3-08

JSM Kungsbacka

J 55kg 1: a David Enocksson Arboga AK

 

 

J 55kg 4: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 84kg 3: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottningsgymnasiet

 

 

J 84kg 4: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

15-16/3-08

SM Grek S & Kv BK Ore

S 55kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 55kg 3: a David Enocksson Arboga AK

 

 

S 84kg 3: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Kv55kg 3: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 51 kg 3: a Frida Lundström Hörby BK / Gammal Gymnasie elv

 

 

Kv 67kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

KV 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

8-9/3-08

FT Cupen Falköping

P 42kg 2: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

U 50kg 2: a Adam Hill Arboga AK

 

 

U 85kg 1: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 2: a André Jönsson Tyringe AoBK / Brottningsgymnasiet

1-2/3-08

Ungdoms SM Grek

U 42kg 4: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 54kg 1: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 63kg 2: a Joakim Lindegren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Joakim Övferman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 1: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

9-10/2-08

Lilla Maserträffen

Fä 48kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Fä 52kg 3: a Tatijana Fonjah Arboga AK

 

 

K 42kg 3: a Joakim Larsson Arboga AK

 

 

U 46kg 2: a Edwin Dominquez Arboga AK

 

 

U 54kg 3: a Adam Hill Arboga AK

 

 

KVU 49kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

KVU 52kg 2: a Tatijana Fonjah Arboga AK

 

 

P 42kg 1: a Edwin Dominquez Arboga AK

9/2-08

Elitbrottningarna Falkenberg

Kv 51kg 1: a Frida Lundström Hörby BK / Gammal Gymnasie Elev

 

 

Kv 55kg 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 55kg 3: a Malin Andersson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 67kg 3: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

26/1-08

Cup Klippan

S 55kg 3: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

S 55kg 4: a Tim Tuvestam Klippans BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kg 4: a Joakim Lindergren Viskafors BK / Brottningsgymnsiet

 

 

S 66kg 2: a Anders Hallbäck-Sunne Eslövs AI / Brottningsgymnsiet

 

 

S 84kg 3: a Jonas Nyberg Arboga AK

12-13/1-08

Ostens Minne

K 38kg 4: a Joakim Larsson Arboga AK

 

 

K 59kg 3: a Jakob Larsson Arboga AK

 

 

Fä 48kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Fä 52kg Tatjana Fonjah Arboga AK

 

 

Kv 55kg 2: a Malin Andersson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 67kg 2: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

Kv 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 54kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

U 63kg 3: a Joakim Lindgren Viskafors AK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 69kg 2: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

U 85kg 1: a Kalle Persson BK Pan / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 56kg 1: a Malin Andersson Borås BK / Brottningsgymnasiet

 

 

KVU 65kg 1: a Emma Karlsson BK Banér / Brottningsgymnasiet

 

 

S 60kk 2: a David Enocksson Arboga AK

 

 

S 66kg 1: a André Jönsson Tyringe AoBK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 66kg 2: a Lukas Nilsson BK Viking / Brottningsgymnasiet

 

 

S 74kg 1: a Petter Krieger Arboga AK

 

 

S 74kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

S 74kg 3: a Joakim Öfverman Hallstahammars BK / Brottningsgymnasiet

 

 

S 96kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

S 96kg 2: a Pontus Lund Västerviks BK / Brottningsgymnasiet

5/1-08

Vättercupen Huskvarna

S 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Kv 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottningsgymnasiet

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info