Hoppa till sidans innehåll

2006


Datum

Tävling

Resultat

16-17/12-06

Gentons Mästarmöte Sösdala tjejer

Fä 40 kg 4: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

KVU 56 kg 4: a Malin Olsson Falköpings AoBK / Brottargymnasiet

 

 

KVU 65 kg 3: a Malin Gedenvall Falköpings AoBK / Brottargymnasiet

 

 

KVU 70 kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottargymnasiet

16-17/12

Glentons Mästarmöte Broby Killar

P 35 kg 8: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

P 42 kg 5: a Adam Hill Arboga Ak

 

 

U 58 kg 5: a Marcus Carlsson Lidköpings AS / Brottargymnasiet

 

 

U 63 kg 2: a Leonard Östlund BK Athén / Brottargymnasiet

 

 

U 63 kg 5: a Anders Hallbäck-Sunne Eslövs AI / Brottargymnasiet

 

 

U 85 kg 3: a Pontus Lund Västerviks BK / Brottargymnasiet

12 / 9

A-fyrstads i Arboga

1: a Örgryte 3 13-8 4

 

 

2: a Eslövs AI 3 13-8 4

 

 

3: a Arboga AK 3 12-9 4

 

 

4: a Väsby BK 3 4-17 0

 

 

I Arboga AK: s lag ingick Daniel Mohlin, Jani Haapamäki #, Christoffer Persson

 

 

Jonas Nyberg Tarvi Thomberg Tobias Morsing och Heki Nabi #

 

 

# = Klassegrare

24/11

JSM fristil i Västerås

J 60 kg 1: a Marcus Carlsson LAS / Brottargymnasiet

 

 

J 74kg 4: a Petter Krieger Arboga AK

 

 

1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

2: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymnasiet

25/11

USM / SM i fristil Västerås

U 42 kg 2: a Adam Hill

 

 

U 58kg 2: a Marcus Carlsson LAS / Brottargymnaiset

 

 

U 63 kg 2: a Leonard Östlund BK Athen / Brottargymnasiet

 

 

U 69kg 1: a Christoffer Hellsing Örebro AK / Brottargymnasiet

 

 

U 76kg 1: a Andreas Sörli Domnarvets BK / Brottargymnasiet

 

 

U 85kg 3: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottargymnasiet

 

 

S 55kg 1: a Daniel Mohlin Arboga AK

 

 

S 55kg 2: a Patrik Magnusson Arboga AK

 

 

S 84kg 2: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Grattis hela gänget!

18/11

B-Fyrstads i IK Sparta

1: a Arboga AK

 

 

2: a IK Sparta

 

 

3: a Väsby BK

 

 

4: a Malmö Tigers

 

 

Följande deltog i det vinnande laget: Patrik Magnusson, Daniel Mohlin #, Petter

 

 

Krieger, Christoffer Persson, Jonas Nyberg #, Tobias Morsing # och Danne Rosenstam

 

 

# = Klassegrare

11/11-06

Robbans Cup i Lidköping

 

 

 

KV 55kg 1: a Amalia Varnesson Arboga AK

 

 

KV 59kg 2: a Sofie Jörgensson BK Velo / Brottargymn.

 

 

Kv 72kg 1: a Emma Weberg Falköpings BK / Brottargymn

 

 

Sen 55kg 3: a Marcus Carlsson Lidköpings AS / Brottargymn.

4-5/11

Lilla Mälarcupen i Västerås.

 

 

 

Pojk 42kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

Ungdom 58kg 3: a Marcus Carlsson LAS / Brottargymn

 

 

Ungdom 58kg 4: a Lukas Nilsson BK Viking

 

 

Ungdom 63kg 2: a Leonard Östlund BK Athen / Brottargymn

 

 

Ungdom 63kg 4: a Anders Hallbäck-Sunne EAI Brottning / Brottargymn

 

 

Kvinnor Ungdom 56kg 2: a Malin Olsson Falköpings AoBK / Brottningsgymn

 

 

Kvinnor Ungdom 65kg 1: a Malin Gredenvall Falköping AoBK / Brottningsgymn

 

 

Kvinnor Ungdom 70kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottargymn

 

 

Kvinnor 55kg 2: a Amalia Varnesson Arboga AK

 

 

Kvinnor 59kg 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kvinnor 59kg 2: a Sofie Jörgensen BK Velo / Brottargymn

21/10

Folkbladetpokalen i Finspång

Flickor Äldre 40 kg 1: a Amanda Hill AAK

 

 

Pojkar 38kg 2: a Edwin Dominques AAK

 

 

Pojkar 42kg 1: a Adam Hill AAK

 

 

Senior 60kg 3: a Josou Dominques AAK

 

 

Senior 66kg 4: a Andreas Nilsson Sund AAK

 

 

Senior 96kg Pierre Edlund Finspångs AIK / Brottargymn.

15/10

Tigerligan i Arboga

Deltagare från AAK: Villiam Forsberg, Joacim Larsson, Jacob Larsson

 

 

Marcus Wihlborg Andersson, Cornelia Andersson och Emma Granström.

14/10

ÖIS GP i Örgryte

55kg 2: a Daniel Mohlin AAK

7 / 10

Björnen Cup i Norrköping

F / ä 44kg 3: a Amanda Hill AAK

 

 

KVU 1: a Malin Olsson Falköpings AoBK / Brottargymn.

 

 

KVU 1: a Malin Gredenvall Falköpings AoBK / Brottargymn

 

 

KV 63kg 2: a Amalia Varnesson Arboga AK / Brottargymn

 

 

KV 78kg 1: a Emma Weberg Falköpings AoBK / Brottargymn

 

 

Pojk 42kg 2: a Adam Hill AAK

 

 

Ungdom 63kg 2: a Andrè Jönsson Tyringe AoBK / Brottargymn

 

 

Ungdom 69kg 1: a Leonard Östlund BK Athen / Brottargymn

 

 

Ungdom 76kg 1: a Andreas Sörli Domnarvets BK / Brottargymn

 

 

Ungdom 85kg 1: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottargymn

 

 

Sen 55kg 1: a Daniel Mohlin AAK

 

 

Sen 85kg 1: a Jonas Nyberg AAK

30 / 9

Kolsvastädet i Kolsva

Flickor äldre 40 kg 1: a Amanda Hill. Fick pris för Bästa brottare i Flickor äldre.

 

 

Pojkar 47kg 4: a Adam Hill

 

 

Ungdom 63kg 1: a Leonard Östlund BK-Athen / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 2: a Anders Hallbäck-Sunne BK Athen / Brottargymn

 

 

Ungdom 85kg 1: a Pontus Lundh Västerviks BK / Brottargymn

 

 

KVU 1: a Malin Gredenvall Falköping / Brottargymn

23 / 9

Bergslagscupen i Fagersta

Flickor äldre 40kg 1: a Amanda Hill AAK

 

 

Pojk 35kg 2: a Edwin Domingues AAK

 

 

Pojk 42kg 2: a Adam Hill AAK

27/8-3/9

JVM i Guatemala City

74kg Jonas Nyberg Sverige / Arboga Vinst mot Runato Kun Ungern 2-0

 

 

Förlust mot Cho Hyan-Ha Sydkorea 0-2, utslagen

13-14/8

NM i Tammerfors, Finland

74kg Jonas Nyberg Sverige / Arboga AK 1 förlust, oplacerad.

23-31/7

UEM i Istanbul, Turkiet

65kg 3: a Malin Gredenvall Sverige / Brottargymn.

 

 

70kg 1: a Emma Weberg Sverige / Brottargymn Stort Grattis Båda!

2-7/7

JEM i Szombathely i Ungern

 

 

 

59kg 2: a Cissi Skoglund Brottargymnasiet / Sverige

 

 

59kg 3: a Maria Brede Johnsen Brottargymnasiet / Norge

 

 

60kg juni Vahab Daneshvar Brottargymn / Sverige 1förlust utslagen

 

 

74kg 5: a Jonas Nyberg Arboga AK / Sverige

28 / 5

UNM / JNM Jõgeva i Estland

 

 

 

UNM 65kg 1: a Malin Gredenvall Brottargymnasiet / Sverige

 

 

UNM 70kg 1: a Emma Weberg Brottargymnasiet / Sverige

 

 

JNM66kg 2: a Vahab Daneshvar Brottargymnasiet / Sverige

 

 

JNM 74kg 1: a Jonas Nyberg Arboga Ak / Sverige

13-14 maj

Copenhagen Wrestling Cup

 

 

 

37kg Flickor 2: a Amanda Hill Arboga Hill

 

 

59kg kvinnor 1: a Maria Brede Johnsson Brottargymmn / KråkeöyBK

 

 

63kg kvinnor 2: a Lova Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

32kg pojk 4: a Edwin Dominques Arboga AK

 

 

55kg sen 1: a Patrick Magnusson

 

 

66kg 4: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn

 

 

84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

96kg 1: a Tobias Morsing Arboga AK

 

 

96kg 4: a Danne Rosenstam Arboga AK

28-30/4

EM i Moskva Ryssland

60kg Omg 1 Djaste Vacheslay Ryssland - Vahab Daneshvar Sverige, Väsby BK / Brottargymnasiet 2-1 i plötslig. Vahab utslagen.

23-27/4

EM i Moskva Ryssland

59kg 4: a Cissi Skoglund Sverige, Domnarvets BK / Brottargymnasiet.

22-23/4

Soft Touch Open

59kg Kvj 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

59kg Kvj 2: a Maria Brede Johnsen Kråkerøy BK / Brottargymn

 

 

63kg Kvj 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn

 

 

72kg Kvj 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

70kg KVU 1: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

60kg 1 juni: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn

31/3-1/4

SM Herr / Dam i Lidköping Grek / rom

 

 

 

51kg 1: a Amailia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn.

 

 

55kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

59kg 1: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

63kg 2: a Malin Gredevall Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

63kg 4: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn

 

 

67kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

67kg 2: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

55kg 3: a Daniel Mohlin Arboga AK

 

 

60kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

Stort grattis Hela gänget!

 

 

 

18-19/3

JSM-grek/rom i Enköping

55kg 4: a Marcus Carlsson LAS / Brottargymn

 

 

60kg 3: a Robin Larsson Kinna AK / Brottargymn

 

 

60kg 4: a Johan Johansson LAS / Brottargymn

 

 

66kg 4: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

74kg 2: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

96kg 3: a Pierre Edlund Finspångs AIK

11/3

SM KVU I Hästveda

65kg 1: a Malin Gredenvall Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

70kg 1: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

12/3

SM KvJ i Hästveda

51kg 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

55kg 4: a Malin Olsson Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

59kg 1: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

63kg 1: a Malin Gredenvall Falköpings ABK / Brottargymn Dubbelmästare!

 

 

63kg 2: a Magdalena Lundborg LAS / Brottargymn

 

 

67kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

67kg 2: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

Stort grattis hela gänget och Ett extra grattis till Malin Gredenvall som vann Båtar

 

 

KVU och KvJ!

4-5mars

USM i Broby

42kg Adam Hill 2 Förluster-utslagen.

 

 

54kg 2: a Marcus Carlsson LAS / Brottargymn

 

 

58kg 2: a Andrè Jönsson Tyringe AoBK / Brottargymn

 

 

69kg 3: a Andreas Sörli Domnarvets BK / Brottargymn

4-5mars

Klippan Lady Open i Klippan

Kadett 65kg 1: a Malin Gredenvall Sverige - Falköping / Brottargymn

 

 

Kadett 70kg 1: a Emma Weberg Sverige - Falköping / Brottargymn

 

 

KV 51kg Amalia Varnesson Sverige - Bjuvs BK / Brottargymn oplacerad

 

 

KV 67kg Lova Runesdotter Vinst mot en tjeckiska och sen förlust mot en Holländska

 

 

oplacerad

25/2

Riksfinal Flickfyrstads i Helsingborg

Amanda Hill deltog i Team Västmanland på som kom 3: e plats. Amanda vann

 

 

1match och Förlorade 1match.

25/2

Laxåjuniorbrottningar i Laxå

Pojk 32kg 2: a Edwin Dominguez Arboga AK

 

 

Pojk 42kg 1: a Adam Hill Arboga AK

 

 

Junior 96kg 1: a Pierre Edlund Finspångs AIK / Brottargymn.

25/2

Elitbrottningar i Falkenberg

Kv 51kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

Kv 55kg 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 55kg 2: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK

 

 

Kv 59kg 2: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn

 

 

Kv 63kg 3: a Magdalena Lundborg Las / Brottargymnasiet

 

 

Kv 67kg 1: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

Kv 67kg 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK

 

 

Sen 55kg 3: a Daniel Mohlin Arboga AK

 

 

Sen 84kg 3: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Sen 96kg 1: a Tobias Morsing Arboga AK

26/2

Tegelsvinget i Heby

Sen 60kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

Sen 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

Sen 120kg 1: a Tobias Morsing Arboga AK

18/2

Tigerliga/Lejonkamp i Kolsva

Deltog från Arboga AK gjorde: Jerry Ström, Emil Eriksson, Joacim Larsson,

 

 

Felicia Åhström, Patrik Johansson

18/2

DM i Kolsva Grek / rom

Pojk 32kg 2: a Edwin Domingues Arboga AK

 

 

Sen 60kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

Ung 42kg 1: a Adam Hill

 

 

Sen 84kg 1: a Jonas Nyberg

 

 

Sen 84kg 2: a Kalle Andersson

4/2

Svealandsmästerskapen Grekrom i Stockholm

32kg 3: a Edwin Dominques Arboga AK

 

 

60kg 1: a Daniel Mohlin Arboga AK

 

 

74kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

 

 

120kg 1: a Tobias Morsing Arboga AK

 

 

120kg 2: a Danne Rosenstam Arboga AK

28/1

Cup Klippan i Klippan GP-tävling

55kg 1: a Daniel Mohlin Arboga AK Grattis!

 

 

60kg 2: a Johan Johansson Las / Brottargymn.

28/1

Gävleträffen i Gävle

37kg FA 1: a Amanda Hill Arboga AK Grattis!

 

 

32kg Pojk 2: a Edwin Dominques Arboga AK

 

 

42kg Pojk 3: a Adam Hill Arboga AK Tävlingsrapport kommer inom kort!

14-15/1

Herman Kare, Helsingfors

66kg Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottningsgymn / Sverige - Utslagen / 1 Förlust

7/1-2006

Vättercupen i Huskvarna

Sen 55kg 1: a Daniel Molin Arboga AK

 

 

Sen 66kg 2: a Robin Larsson Kinna AK / Brottargymn.

 

 

Kv 51kg 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

Kv 63kg 2: a Malin Gredevall Falköpings ABK / Brottargymn

 

 

Kv 78kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

Kv 78kg 2: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info