Hoppa till sidans innehåll

2005


Datum

Tävling

Resultat

17-18/12-05

Glentons Mästarmöte

F/y 38kg 3: a Amanda Hill Arboga AK Bra Amanda!
KVU 56kg 1: a Malin Olsson Falköpings ABK/Brottargymn.
KVU 60kg 4: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn
KVU 65kg 1: a Malin Gredenwall Falköpings ABK / Brottargymn
KVU 70kg 1: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn
KVU 70kg 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn
Kvinnor 55kg 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn
Kvinnor 59kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK
Ungdom 58kg 2: a Andrè Jönsson Tyringe ABK / Brottargymn
Ungdom 69kg 2: a Jesper Hultén Varbergs Bois / Brottargymn
Ungdom 54kg 2: a Marcus Karlsson Lidköpings AS / Brottargymn
Ungdom 76kg 1: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn

19/11

Fyrstads Grupp C3 Arboga

Arboga AK gick segrande ur C3-gruppens Fyrstadstävlingar i Sturehallen på lördagen. Deltagande lag var förutom Arboga: BK Athen, Sundsvalls AIK och Östhammar
Arbogas Matcher: AAK-Sundsvall 6-1, AAK-BK Athen 6-1 och
AAK-Östhammar 5-2.
I Arbogas segrande lag ingick: Patrik Matriksson, Daniel Mohlin #
Kalle Andersson, Christoffer Persson #, Jonas Nyberg #, Danne Rosenstam och Tobias Morsing #
# = Klassegrare.

12/11

Kumlapokalen i Kumla

K 32 kg 2: a Edwin Dominques Arboga AK
P 42kg 3: a Adam Hill Arboga AK
Fy 42kg 1: a Maria Karlbom Arboga AK
U 76kg 1: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn
U 100kg 1: a Pierre Edlund Finspångs BK / Brottargymn

12/11

Robbans Cup i Lidköping

Kv 55kg 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn
Kv 59kg 2: a Maria Brede Johanssen Kråkerøy / Brottargymn
Kv 59kg 3: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn
Kv 72kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn
Sen 60kg 1: a Johan Johansson Lidköpings Atletsällskap / Brottargymn
Sen 66kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn
Sen 66kg 3: a Robin Larsson Kinna AK / Brottargymn
Sen 96kg 1: a Tobias Morsing Arboga AK

5-6/11

Lilla Mälarcupen Västerås

Fy 38kg 3: a Amanda Hill Arboga AK
KVU 60kg 3: a Maria Brede Johnsen Krokeröy BF / Brottargymn.
KVU 65kg 1: a Malin Gredenvall Falköpings ABK / Brottargymn
KVU 70kg 1: a Emma Weberg Falköpings BK / Brottargymn
KVU 70kg 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn
Kv 55 kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn.
KV 63kg 1: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn
U 54kg 1: a Marcus Carlsson LidköpingsAS / Brottargymn
U 58 kg 3: a Andrè Jönsson Tyringe Atlet & Brottarklubb / Brottargymn
U 69kg 2: a Jesper Hultén Varbergs BoIS BK / Brottrgymn
U 76kg 2: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn
J60kg 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn
J66 kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn
J66 kg 2: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn
J 84 kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

23/10

Folkbladetpokalen Finspång

F / Y 42kg 1: a Maria Karlbom Arboga AK
F / Ä 37kg 1: a Amanda Hill Arboga AK
K / U 60kg 1: a Sofie Jörgensson Hässleholms ABK / Brottargym.
K / U 60kg 2: a Malin Olsson Falköpings ABK
Ungdom 76kg 1: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargym
Ungdom 76kg 3: a Jesper Hultén Varbergs BoIS
Pojk 32 kg 1: a Edvin Dominques Arboga AK
Pojk 42 kg 1: a Adam Hill Arboga AK
Senior 84kg 3: a Oskar Torres Arboga AK

16/10

Tigerligan

Deltog från Arboga AK gjorde Joakim Larsson, Måns Granström,
Jakob Larsson, Erik Sundvall, Felicia Ahlström, Emma Granström
Patrik Johansson, Marcus Andersson och Maria Karlbom

8/10

Hallsbergsträffen, Hallsberg

F / Y 38kg 1: a Amanda Hill Arboga AK
Pojk 42 kg 3: a Adam Hill Arboga AK
Knattar 32kg 4: a Edwin Dominques Arboga AK
Ungdom 69kg 1: a Jesper Hultén Varbergs Bois / Brottargymn
Ungdom 85kg 1: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn

8/10

Björnen Cup Norrköping

KVU 60kg 1: a Maria Brede Johnsen Kråkerøy BK / Brottargymn
KV 55kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn
KV 63kg 2: a Malin Gredenvall Falköping BK / Brottargym
KV 72 kg 1: a Emma Weberg Falköpings BK / Brottargymn
KV 72 kg 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn
Ungdom 69kg 1: a Andreas Sörli Domnarvets BK / Brottargymn
Ungdom 85kg 1: a Pierre Edlund Finspångs BK / Brottargymn
Sen 66kg 3: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn
Sen 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK

1-2/10

Kolsvastädet i Kolsva

Kv U 60kg 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn
Kv U 60kg 2: a Maria Brede Johansen Kråkerøy BK / Brottargymn
Kv U 65kg 1: a Malin Gredenvall Falköpings ABK / Brottargymn
Kv U 76kg 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottagymn
Kv U 76kg 2: a Emma Weberg Falköpings ABK / Brottargymn
Sen 84kg 1: a Jonas Nyberg Arboga AK
Sen 84 kg 4: a Oskar Torres Arboga AK
Sen 120k1: a Tobias Morsing Arboga AK
Sen 120kg 2: a Danne Rosenstam Arboga AK
Flickor yngre 42kg 2: a Amanda Hill Arboga AK
Junior 84kg 1: a Jonas Nyberg
Junior 84kg 2: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn
Junior 84 kg 5: a Oskar Torres Arboga AK
FL / Ä 40kg 3: a Amanda Hill Arboga AK
KV 63kg 1: a Maria Brede Johansen Kråkerøy BK / Brottargymn
KV 63kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn
KV 72kg 1: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn
KV 72 kg 3: a Matilda Arvidsson Arboga AK
KV 72 kg 5: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottargymn
Pojk 32kg 2: a Edvin Dominques Arboga AK

15-16/7

UVM i Tirana Albanien

3: a 49kg Caroline Lövqvist Sverige (Gärds BK / Brottargymn) Grattis Carro!

7-11/7

JVM Vilnius Litauen

KvJ 3: a 63 kg Helena Allandi Sverige (Mölntorps IF / Brottargymn) Grattis Helena!
Juni 55kg Johan Johansson Sverige (LAS / Brottargymn) 1förlust oplac
Juni 60kg Vahab Daneshvar Sverige (Väsby BK / Brottargymn) 2vinster 1förlust
utslagen i kvartsfinalen

18/6

UNM i Nykøbing Danmark

2: a 49 kg Caroline Lövqvist Sverige (Gärds BK, Brottargymn.)
2: a 65kg Lova Runesdotter Sverige (Arboga AK)

10-11/6

Austrian Ladies Open

63kg 3: a Helena Allandi Sverige (Mölntorps IF / Brottargymn) Bra kämpat!

4-5/6

NM i Narvik

55kg Johan Johansson Sverige (LAS / Brottargymn) oplacerad
60kg Vahab Daneshvar Sverige (Väsby BK / Brottargymn) oplacerad

 

Frankfurt Junior Open

74kg 5: a Jonas Nyberg Sverige (Oskarshamns BK / Brottargymn)

14-15/5

Tysklands GP
Dormagen Tyskland

63kg 2: a Helena Allandi Sverige (Mölntorps IF / Brottningsgymn.)

14/5

JNM Hässleholm

55kg 1: a Johan Johansson Sverige (LAS / Brottningsgymn.) Grattis!

 

 

60kg 1: a Vahab Daneshvar Sverige (Väsby BK / Brottningsgymn.) Grattis!

 

 

74kg 2: a Jonas Nyberg Sverige (Oskarshamns IK / Brottningsgymn.)

23-24/april

Souft Touch Open i Göteborg

60kg Junior 1: a Robin Larsson Kinna / Brottningsgymn. Grattis!

 

 

60kg Junior 3: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottningsgymn

 

 

66kg Junior 2: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottningsgymn.

 

 

55kgKvJ 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottningsgymn Grattis!

 

 

59kg KvJ 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

63kg Kvj 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottingsgymn. Grattis!

 

 

58kg Ungdom 3: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottningsgymn

 

 

76kg Ungdom 2: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottnigsgymn

 

 

49kg KVU 1: a Carolin Lövkvist Gärds BK / Brottningsgymn Grattis!

 

 

70kg KVU 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottningsgymn.

14/4

EM i Varna, Bulgarien

63kg Damer Helena Allandi - Nikola Hartman-Duenser Österrike

 

 

Förlust 0-2.

1-3 april

Senior-SM och Dam-SM i Stockholm

51kg Dam 1: a Carolin Lövqvist Gärds BK / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

51kg Dam 2: a Amailia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn.

 

 

55kg Dam 3: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

59kg Dam 2: a Cissi Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

63kg Dam 1: a Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn Stort grattis!

 

 

67kg Dam 2: a Madelene Gärdskog Berguvens BK / Brottargymn

 

 

67kg Dam 3: a Lova Runesdottter Arboga AK

 

 

67kg Dam 4: a Anneli Ståhl Arboga AK

 

 

55kg Sen 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

60kg Sen 1: a Vahab DaneshvarVäsby BK / Brottargymn Stort grattis!

 

 

66kg Sen 2: a Christoffer Persson Arboga AK Bra kämpat!

23/3

Brottarettan Mellersta

Team Norrköping-Arboga AK 5-50 (4-22/grek-1-28/fritt)

 

 

Arboga AK hade sin sista match i serien i Norrköping Där man slog Team

 

 

Norrköping med hela 50-5.Därmed har Arboga AK gått igenom serien

 

 

obesegrat.Grattis hela gänget och Leif och Anders som har ledit laget

 

 

Arbogas segrar i grek togs av: Patrik Magnusson, Johan Johansson,

 

 

Robin Larsson, Jonas Nyberg, Tobbe Morsing och Danne Rosenstam.

 

 

Samma Manskap segrade i den fria stilen Där Också Kalle Andersson vann

 

 

sin match.

19-20/3

JSM i Göteborg

55kg 1: a Jonas Johansson LAS / Brottargymn.

 

 

60kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn.

 

 

60kg 2: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn.

 

 

74kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

Stort Grattis gubbar!

12-13/3

KVU och KvJ, Gällivare

KVU 1: a Carolin Lövqvist Gärds BK / Brottargymn.

 

 

KVU 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn

 

 

KVU 1: a Lovali Runesdotter Arboga AK / Brottargymn

 

 

KvJ 2: a 48kg Carolin Lövqvist Gärds BK / Brottargymn

 

 

KvJ 2: a 51kg Amalia Varneson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

KvJ 3: a 51kg Frida Lundström Hörby / Brottargymn

 

 

KvJ 2: a 55kg Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

KvJ 2: a 59kg Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

KvJ 1: a 63kg Helena Allandi Mölntorp BK / Brottargymn

 

 

KvJ 2: a 67kg Madelene Gärdskog Hill Berguvens BK / Brottargymn

 

 

Stort Grattis Hela gänget !!!!!!!!!!!!!!

5-6/3

Klippan Lady Open

1: a KVU 49kg Caroline Lövqvist Gärds BK / Brottargymn.

 

 

3: a KVU 52kg Sofie Jörgensen Hässleholms ABK / Brottargymn.

 

 

2: a KVU 65kg Lova Runesdotter Arboga AK / Brottargymn.

5-6/3

USM i Gävle Grek.Rom

1: a 58 kg Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn. Stort grattis!

27/2

DM i Fagersta

F / ä 34kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

P 38kg 3: a Adam Hill Arboga AK

 

 

Sen 84kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

Sen 84kg 4: a Oskar Torres Arboga AK

19/2

Laxå juniorbrottningar

38kg pojk Adam Hill Arboga AK 3matcher 1vinst 2förluster

 

 

63kg Ungd 1: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn.

 

 

84kg Junior 2: a Oskar Torres Arboga AK

 

 

34kg F / ä 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

56kg K / u 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottningsgymn.

19/2

Elit Brottningar i Falkenberg

Kv 48 kg 1: a Carolin Lövqvist Gärds BK / Brottargymn

 

 

Kv 51kg 1: a Frida Lundström Hörby Bk Brottningar / Brottningsgymn

 

 

Kv 51kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs / Brottningsgymn.

 

 

Kv 55kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 59 kg 2: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

Kv 63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottningsgymn

 

 

Kv 67kg 1: a Madelene Gärdskog-Hill Berguvens BK / Brottargymn

 

 

Kv 67 2: a Lovali Runesdotter Arboga AK

 

 

Kv 67 3: a Anneli Ståhl Arboga AK

 

 

Sen 60kg 1a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn

 

 

Sen 74kg 2: a Christoffer Persson Arboga AK

 

 

Sen 74kg 4: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

9/2

Brottarettan Mellersta

Östhammars BK - Arboga AK 28-31

 

 

Arboga AK med WO i De två lättaste viktklasserna kund ändå vinna borta -

 

 

matchen med en stark avslutning i fristilen.Arbogas segrar togs av i grek:

 

 

Robin Larsson, Christoffer Persson och Jonas Nyberg och jag fristilen Robin,

 

 

Christoffer, Jonas, Tobias Morsing och Danne Rosenstam.

25/1

Brottarettan Mellersta

Arboga AK-Athen BK 42-18 (24-7/grek-18-11/fristil.) Arboga segrar togs

 

 

av i Grek / rom: Pierre Magnusson, Patrik Magnusson, Pierre Edlund.

 

 

Tobias Morsing och Danne Rosenstam.I fristilen så vann Christoffer, Pierre,

 

 

Tobias och Danne Medan Patrik var tvungen Att ge upp pga skada.

21/1

Brottarettan Mellersta

Heby BK-Arboga AK 4-50 Arbogas segrar togs av Pierre Magnusson.

 

 

Patrik Magnusson, Robin Larsson, Christoffer Persson Jonas Nyberg

 

 

Danne Rosenstam och Tobias Morsing I Grek-romersk.I fristilen förlorade

 

 

Pierre sin match Medan de övriga vann SINA matcher.

15-16/1-2005

Ostens Minne i Arboga

Pojkar 38kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

F / Y 35kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

F / y 47kg 2: a Erica Bernardsson Arboga AK

 

 

Knattar 26kg 1: a Eddie Eriksson Arboga AK

 

 

Knattar 26kg 2: a Edwin Domingues Arboga AK

 

 

Ungdom 63kg 1: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn.

 

 

Ungdom 76kg 1: a Morgan Hederstedt HallstahammarsBK / Brottargymn.

 

 

F / ä 34kg 2: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Kv 55kg1: en Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

Kv 55kg 2: a Frida Lundström Hörby BK / Brottargymn

 

 

Kv 59 kg 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn.

 

 

Kv 63kg 2: a Cissi Skoglund Berguvens BK / Brottargymn.

 

 

Kv 63kg 3: a Magdalena Lundborg LAS / Brottargymn.

 

 

Kv 72kg 1: a Madelena Gärdskog Hill / Brottargymn

 

 

Kv 72kg 2: a Lova Runesdotter Arboga AK

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info