Hoppa till sidans innehåll

2004


Datum

Tävling

Resultat

16/12- 04

Seriematch i Arboga

Arboga AK - Berguvens BK 42-14 Arbogas segrar togs jag bad grek och fritt av Patrik Magnusson, Robin

 

 

Larsson, Christoffer Persson, Jonas Nyberg och Tobias Morsing. Bra jobbat.

11/12

Lilla tegelsvinget i Heby

F / Y 38kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Kn / ä 26kg 1: a Eddie Eriksson Arboga AK

 

 

P 38kg 4: a Adam Hill Arboga AK

4 / 12

Atlas Cup i Nyköping

P 38kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

U 63 kg 1: a Jesper Hultén Varbergs Bois / Brottargymn

 

 

U 100kg 1: a Pierre Edlund Finspångs BK

10/12

Seriematch i Västerås

Västerås BK - Arboga AK 2-61 Arbogas segrar togs i BADA stilarna av: Patrik Magnusson, Robin Larsson

 

Brottarettan Mellersta

Vahab Daneshvar, Dennis Magnusson, Christoffer Persson, Jonas Nyberg och Tobias Morsing.

 

 

 

1 / 12

Seriematch i Arboga

Arboga AK - Team Norrköping 55-6 (29-1/grek - 26-5/fritt) Arbogas segrar togs i grek rom av: Patrik Magnusson,

 

Brottarettan Mellersta

Jesper Hultén, Dennis Magnusson, Christoffer Persson, Jonas Nyberg Tobias Morsing och Pierre Edlund

 

 

Jag fristilen Så förlorade Jesper Hultén Medan synd matcha de övriga vann Samtliga.

27-28/11

Fristils SM i Östervåla

S55kg 4: a Patrik Magnusson, S74 kg 3: a Jonas Nyberg S84 kg 4: Johan Reinholdsson, S96 kg 3: a Tobias Morsing, J 60 kg 4: a Robin Larsson, J66 kg 2: a Dennis Magnusson, 3: a Petter Krieger, J 74 kg 1: a Jonas Nyberg, J 96 kg 2: a Christian Reden, J 120 kg 1: a Daniel Reden, U 58 kg 1: a Johan Johansson

20/11

Fyrstads i Arboga Grupp D6

 

 

 

Arboga AK - Uppsala AK 24-4

 

 

AK 77 - Uppsala AK 11-19

 

 

Arboga AK - AK 77 24-4

 

 

1: a Arboga AK 2: a Uppsala AK 3: a AK 77 Göteborg

 

 

Jag Arbogas lag deltog: 55kg Patrik Magnusson (klassegrare) 60kg Kalle Andersson (klassegrare) 66kg Fredrik

 

 

Lundqvist 74kg Christoffer Persson (klassegrare) 85 kg Johan Reinholdsson (klassegrare) 96kg Tobias Morsing

 

 

(klassegrare) och Danne Rosenstam. Stort grattis hela gänget!

13/11

Robbans Cup i Lidköping

Kv 63kg 1: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn

 

 

Kv 63kg 2: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Kv 72kg 1: a Madelene Gärdskog-Hill Berguvens BK / Brottargymn

 

 

Kv 72kg 2: a Annelie Ståhl Arboga AK

10/11

Seriematch i Arboga

Arboga AK - Östhammars BK 54-5 (25-4/grek - 29-1/fritt)

 

Östhammars BK

Arbogas segrar togs av i grek: Patrik Magnusson, Robin Larsson, Vahab Daneshvar, Christoffer Persson

 

 

Jonas Nyberg, Tobias Morsing. I den fria stilen Tog segrar Samma herrar plus Också Att Johan Reinholdsson

 

 

Fick revansch för förlusten i grek mot den rutinerad Mattias Eriksson .. Bra Johan!

6-7/11

Lilla Mälarcupen i Västerås

F / Y 32kg 4: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

KVU 49 KG1: ett Carolin Lövqvist Gärds BK / Brottargymn.Grattis!

 

 

KVU 52 KG1: en Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn Grattis!

 

 

KVU 56 kg 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottargymn Bästa brottare i KVU Stort grattis!

 

 

KVU 65kg 2: a Lova Runesdotter BK Loke / Brottargymn.

 

 

Kv 72kg 2: a Anneli Ståhl Arboga Ak

 

 

U 58kg 2: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn

 

 

U 76kg 3: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn.

 

 

J 60kg 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn. Grattis!

 

 

J 74kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn Grattis!

30-31/10

Kolbotn Cup i Oslo, Norge

 

 

 

59kg KvJ 2: a Cecilia Skoglund Berguvens BK / Brottargymn.

 

 

60kg 1 juni: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn Stort Grattis!

 

 

51kg KvJ 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn.

 

 

55kg Kvj 3: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottargymn

 

 

67kg KvJ 2: a Madelene Gärdskog-Hill Berguvens BK / Brottargymn.

 

 

67kg KvJ 3: a Lovali Runesdotter BK Loke / Brottargymn.

 

 

72kg KvJ 3: a Anneli Ståhl Arboga AK

 

 

63kg Ungd 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

69kg Ungd 1: a Petter Krieger Berguvens BK / Brottargymn Stort Grattis!

 

 

76kg Ungd 2: a Jonas Nyberg Oskarhamns BK / Brottargymn.

 

 

76kg Ungd 3: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn.

28/10

Seriematch i Stockholm

Brottarettan Mellersta BK Athen - Arboga AK 39-15 (10-17/grek - 5-22/fritt) Arboga segrar togs av i

 

mot BK Athen

Grek / rom: Patrik Magnusson, Johan Johansson, Vahab Daneshvar, Christoffer Persson, Jonas Nyberg och i

 

 

fristilen Patrik, Robin Larsson, Vahab, Jonas, Pierre Edlund och Danne Rosenstam.

26/10

Seriematch i Arboga

Brottarettan Mellersta Arboga AK - Heby BK 57-4 (29-1/grek - 28-3/fristil)

 

 

Arbogas segrar togs av i grek: Patrik Magnusson, Johan Johansson, Dennis Magnusson, Morgan Hederstedt

 

 

Jonas Nyberg Tobias Morsing och Danne Rosenstam. Arbogas segrar i fristil togs av Patrik, Johan, Robin

 

 

Larsson, Morgan, Jonas och Tobias.

23/10

Folkbladspokalen i Finspång

 

 

 

Flickor Yngre 32kg 2: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Pojkar 38 kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

Ungdom 85 kg 1: a Pierre Hedlund Finspångs AIK / Brottargymn.

16/10

Nobelkampen i Karlskoga

Flickor Yngre 32kg 1: a Amanda Hill Arboga AK.

 

 

Pojkar 38kg 4: a Adam Hill Arboga AK

 

 

Ungdom 63kg 1: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn.

 

 

Ungdom 85kg 1: a Pierre Edlund Finspångs AIF / Brottargymn.

14/10

Seriematch i Borlänge

Brottarettan Mellersta, Berguvens BK - Arboga AK 1-53 (0-26/grek - 1-27/fristil)

 

 

I Arbogas segrande lag i gick följande Herrar: Patrik Magnusson, Johan Johansson, Vahab Daneshvar

 

 

Morgan Hederstedt, Jonas Nyberg, Tobias Morsing och Danne Rosenstam

17/10

Tigerligan i Arboga

Dessa deltog i Tigerligan från Arboga AK:

 

 

Andreas Edbom, Brian Nilsson, Eddie Eriksson, Edwin Dominguez

 

 

Erica Bernardsson, Johannes Andersson, Manne Nilsson och Patrik Johansson

12/10

Hallsbergsträffen i Hallsberg

32kg Flickor yngre 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Adam Hill 2vinster 2förluster

 

 

Ungd 76 kg Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottningsgym.

9 / 10

ÖIS Grand Prix 2004

55kg 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottningsgymn. Grattis!

 

 

60kg 2: a Robin Larsson Kinna / Brottningsgymn.

 

 

66kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottningsgymn. Grattis!

 

 

66kg 3: a Dennis Magnusson Flens BK / Brottningsgymn.

 

 

74kg 3: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottningsgymn.

2 / 10

Björnen Cup i Norrköping

Sen 60kg 2: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottnigsgymn.

 

 

Sen 66kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottningsgymn.

 

 

Sen 84kg 2: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottningsgymn.

 

 

Sen 120kg 1: a Danne Rosenstam Arboga AK

 

 

KVU 60kg 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottningsgymn.

 

 

KVU 60kg 2: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottningsgymn

 

 

KVU 70kg Lova Runesdotter BK Loke / Brottningsgymn

 

 

KV 63kg 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

KV 63 kg 2: a Magdalena Lundborg Lidsköpings AS / Brottningsgymn

25 / 9

Kolsvastädet i Kolsva

32kg Flickor yngre 1: a Amanda Hill Arboga AK Grattis Amanda!

 

 

49kg KVU 1: a Carolin Lövkvist Gärds BK / Brottargymn.

 

 

52kg KVU 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn.

 

 

60kg KVU 1: a Sofie Jörgensen Hässleholms BK / Brottargymn.

 

 

70kg KVU 1: a Lovali Runesdotter BK Loke / Brottargymn

 

 

63kg Ungd 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

63kg Ungd 2: a Jesper Hultén Varbergs BOIS / Brottargymn

 

 

76kg Ungd 1: a Morgan Hederstedt Hallstahammars BK / Brottargymn.

 

 

66kg Sen 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

66kg Sen 2: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn

 

 

74kg Sen 3: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn

 

 

120kg Sen 1: a Tobias Morsing Arboga AK

 

 

120kg Sen 2: a Danne Rosenstam Arboga AK

 

 

Bästa kvinnliga brottare 25 / 9 Lovali Runesdotter BK Loke / Brottargymn

26 / 9

Kolsvastädet i Kolsva

66kg 1 juni: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

66kg 2 juni: en Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn

 

 

76kg 1 juni: en Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

76kg 2 juni: en Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn

 

 

55kg Kv 1: a Amalia Varnesson Bjuvs BK / Brottargymn

 

 

72kg Kv 1: a Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

72kg Kv 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn

 

 

Bästa kvinnliga brottare 26 / 9 Matilda Arvidsson Arboga AK

 

 

Bästa manliga brottare 26 / 9 Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

Grattis Hela gänget !!!!!!!!!!!!!!!!!!

18 / 9

Bergslagscupen Fagersta

32kg Flickor Yngre 2: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

35kg Pojkar 4: a Martin Skogqvist Arboga AK

 

Säsongen

2004/2005

29/7-1/8

UEM i Varna Bulgarien

56kg KVU Cecilia Skoglund Sverige (Domnarvets BK / Brottargymn) 2vinster, 1 förlust

 

 

54kg Johan Johansson Sverige (LidköpingsAS / Brottargymn) utslagen i kvartsfinalen

 

 

58kg Vahab Daneshvar Sverige (Väsby BK / Brottargymn) utslagen i kvartsfinalen

9-11/7

Stockholm Summer Games

54 kg 1: a Johan Johansson Sverige (Lidköpings AS / Brottargymn.) 1st poängvinst 1st to vinst.

 

 

58kg 1: a Vahab Daneshvar Sverige (Väsby / Brottargymn) 1st poängvinst 2st tö vinster

 

 

Stort grattis!

28/6-5/7

JEM i Varna, Bulgarien

48kg KvJ Frida Lundström Sverige (Hörby / Brottargymn.) 1 vinst 2 Förluster

 

 

59kg KvJ Helena Allandi Sverige (Mölntorp IF / Brottargymn,) 2vinster 1förlust

19-20/6

UNM i Borlänge

56kg KVU 1: a Cecilia Skoglund Sverige (Domnarvets BK / Brottargymn,)

 

 

54kg Ungd 1: a Johan Johansson Sverige (Lidköpings AS / Brottargymn)

 

 

58kg Ungd 1: a Vahab Daneshvar Sverige (Väsby BK / Brottargymn.) Stort grattis alla tre!

5-6/6

JNM Finland

55kg 4: a Daniel Mohlin Sverige (Västerviks BK / Brottargymn,)

30 / 5

Hans von Zons Turnier

 

 

Tyskland

59kg 1: a Helena Allandi Sverige (Mölntorps IK / Brottargymn) Grattis!

 

 

48kg 6: a Frida Lundström Sverige (Hörby BK / Brottargymn)

 

 

51kg 4: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn,

24/25-5

Soft Touch Open

1: a 54kg Ungdom Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

1: a 55kg Junior Daniel Mohlin Västerviks Brottargymn.

 

 

2: a 60kg Junior Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn.

8-11/4

EM i Haparanda

59kg Damer 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.Vann 4 matcher på sin väg till EM-guldet och slog

 

 

I finalen italienskan Sabrina Esopsito på tekn.fall med 13-2 efter 5,53. Stort Grattis Helena!

 

 

48 kg Damer 7: a Frida Lundström Hörby BK / Brottningsgymn. Frida vann 1 match och förlorade 2 matcher i sin debut I ett stort mästerskap.

 

 

 

27-28/3

USM Ale / Göteborg

Grek / rom

 

 

54kg 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

58kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

69kg 4: a Dennis Magnusson Flens BK / Brottargymn.

27/3

KVU Falköping

56kg 1: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn Stort grattis!

28/3

KvJ Falköping

51kg 2: a Frida Lundström Hörby BK / Brottargymn.

 

 

55kg 1: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn Dubbelsegrare Stort grattis!

 

 

55kg 3: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn

 

 

59kg 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn, Stort grattis!

 

 

59kg 3: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn

 

 

63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn. Stort grattis!

21/3

Tigerligan omg 3

Deltagarlista

 

 

Pojkar 28kg Johannes A: son

 

 

Pojkar 30kg Linus Wennberg

 

 

Pojkar 33kg Andreas Edbom

 

 

Pojkar 34kg Awsam Fakhri

 

 

Pojkar 35kg Martin Skogqvist

 

 

Pojkar 36kg Manne Nilsson

 

 

Pojkar 59kg Daniel Alm

 

 

Pojkar28kg Emil Salmela

 

 

Pojkar 35kg Brian Nilsson

13-14/3

Klippan Lady Open

63kg 3: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymn.

13-14/3

JSM i Arboga

Jimmy Eriksson tog guld i 66kg klassen Där Jimmy vann mot Mattias Günther HBK Bergania med 6-2 och blev

 

 

utsedd till turneringens bästa brottare. Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymnasiet Tog Också guld i män

 

 

Jag 55kg klassen Där han slog Sundsvalls Arber Shabani efter en stenhård match. Stort grattis!

 

 

Ytterligare Medaljer för Brottargymnasiet tog Daniel Mohlin Västerviks BK som tog brons i 55kg klassen,

 

 

Vahab Daneshvar tog brons i 60kg klassen och till slampa tog Jonas Nyberg Oskarshamns BK silver i 74kg klassen.

 

 

Johan Johansson Lidköpings AS och Robin Larsson Kinna BK Också Brottargymnasiet, tog varsin 4: e plats

 

 

Jag 55kg resp 60kg.

 

 

Övriga resultat:

 

 

Kalle Andersson Arboga AK 2matcher 2förluster

 

 

Petter Krieger Domnarvets BK/Brottargymn.1vinst och 2förluster

 

 

Dennis Magnusson Flens BK/Brottargymn.2förluster

 

 

Läs mer om Junior-SM på JSM sidorna.

3/3

Brottarettan Mellersta

Arboga AK-Västerås BK 53-5 (27-1/grek-26-4/fritt)

 

 

Arbogas segrar togs av i grek: Patrik Magnusson, Daniel Mohlin, Vahab Daneshvar, Jimmy Eriksson,

 

 

Jonas Nyberg, Danne Rosenstam och Fredrik Morsing och i fritt: Patrik Magnusson, Johan Johansson

 

 

Jimmy Eriksson, Jonas Nyberg, Danne Rosenstam och Fredrik Morsing.

29/2

DM Grek / rom i Kolsva

 

 

 

Pojkar 32kg 3: a Andreas Edbom AAK

 

 

Pojkar 32kg 4: a Martin Skogqvist AAK

 

 

Pojkar 35kg 3: a Andreas Karlsson AAK

 

 

Pojkar 42kg 4: a Sebastian Karlsson AAK

 

 

Junior 66kg 1: a Kalle Andersson AAK

 

 

Junior 74kg 1: a Jimmy Eriksson

13-15/2

SM i Sandviken Grek / rom

SM avgjordes i helgen i Sandviken och Brottargymnasiet tog hem hela 5medaljer med Frida Lundströms (från

 

 

Hörby) Guld i topp i den lättaste klassen 48kg.Vidare Tog Louise Plym BK Banér, Andreas Blomqvist BK

 

 

Athen, Cecilia Skoglund och Helena Allandi Mölntorp silver i SINA klasser.Deras prestationer var Naturligtvis

 

 

"grädden på moset" män Hela gänget gjorde en bra turnering.

 

 

1: a 48kg kvinnor Frida Lundström Hörby BK / Brottargymn.

 

 

2: a 51kg kvinnor Louise Plym BK Banér BK / Brottargymn.

 

 

2: a 63kg kvinnor Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn

 

 

2: a 59kg kvinnor Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn

 

 

2: a 55kg senior Andreas Skoglund BK Athen / Brottargymn

 

 

4: a 55kg kvinnor Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn

 

 

4: a 55kg senior Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn

 

 

Jonas Nyberg Oskarshamns / Brottargymn.BK 3vinster 2förluster

 

 

Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn 2vinster 1 förlust gav upp pga Skada

 

 

Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn. 2förluster

 

 

Linda Åsberg BK Loke 1vinst 1förlust gav upp pga Skada

1/2

Tigerligan i Hallstahammar

 

 

 

27kg 1: a Johanna Andersson

 

 

29kg 1: a Linus Vennberg

 

 

31kg 1: a Andreas Edbom

 

 

32kg 3: a Awsam Fakhri

 

 

35kg 3: a Manne Nillson

 

 

37kg 3: a Brian Nilsson

4/2

Brottarettan Mellersta

TEAM Norrköping - Arboga Atletklubb 8-49 (3-26/grek-5-23/fritt)

 

 

AAK vann enkelt över TEAM Norrköping på Deras hemmamatta på onsdagskvällen. Arbogas segrar togs

 

 

av: Patrik Magnusson, Daniel Mohlin, Robin Larsson, Jonas Nyberg, Johan Reinholdsson och Fredrik

 

 

Morsing som alla blev dubbelsegrare samt Mikael Olsson synd som vann matchen i fristil.

30/1

Brottarettan Mellersta

Östhammars BK - Arboga AK 42-16 (23-5/grek - 19-11/fritt)

 

 

AAK Förlorade seriefinalen på bortaplan med 42-16. Med i laget denna kväll var Patrik Magnusson och även hans

 

 

son Pierre Magnusson. Patrik tävlade ju för AAK för "jättelängesen" och knep Ett Flertal SM-guld gjorde en härlig

 

 

comeback och bidrog med 2st vinster.

17/1-2004

Vänerområdets i Lidköping

66kg 2 juni: en Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

74kg 1 juni: en Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

17/12

Seriematch Brottarettan Mellersta

Enköpings BK - Arboga AK 21-23 (10-12/grek - 11-11/fritt)

14/1

Seriematch Brottarettan Mellersta

Arboga AK-BK Athen 41-15 (21-7/grek - 20-8/fritt)

10/1-04

11/1-04

Ostensminne

Knattar 24 kg
1Linus Holm Oskarshamns BK
2 Linus Thebo BK Loke

Knattar 26 kg
1 Magnus Wikars Domnarvets BK
2 Tobias Hägg / Wickman Mölntorps IK
3 Oskar Friberg BK Atlas

Knattar 29 kg
1 Hugo Olofsson Flens BK
2 Daniel Soini Spårvägens BK
3 Eric Dreves BK Loke
4 Johan Kyller BK Loke

Knattar 32 kg
1 Anton Eriksson Linköpings BK
2 Henry Linde Linköpings BK
3 Eric Christensen Enköpings BK
4 Jesper Johansson Högalunds SK

Knattar 35 kg
1 Simon Gustavsson Karlskoga BK
2 Alex Brobeck Högalunds SK
3 Kim Stenberg Västerås BK
4 Niklas Sundström Hallstahammars BK

Knattar 38 kg
1 Tobias Matisen Flens BK
2 Viktor Stenqvist Högalunds SK
3 Wilber Karlsson Hallstahammars BK
4 Oscar Drewes BK Loke

Knattar 42 kg
1 Emil Bertzell Oskarshamns BK
2 Mathias Björlin Björneborgs BK
3 Casper Wallin Västerås BK
4 Aleksi Hyvänen Västerås

Ungdom 42 kg
1 David Enocsson Örebro AK
2 Benny Linden IK Björnen
3 Leo Östlund BK Aten

Ungdom 46 kg
1. Pierre Magnusson Örebro AK
2. Marcus Björlin Björneborgs BK

Ungdom 50 kg
1 Rasmus Ådjers Hallstahammars BK
2 Anton Lind BK Aten
3 Linus Larsson BK Loke
4 Anton Leek Kumla BF

Ungdom 54 kg
1 Ortscho Gadsiev Karlskoga BK
2 Sebastian Lank Björneborgs BK
3 Sheih Gamzatov BK Aten

Ungdom 58 kg
1 Robert Åsberg BK Loke
2 Conny Linden IK Björnen
3 Erik Pettersson Kolsva IF
4 Jesper Barvhed Björneborgs BK

Ungdom 63 kg
1 Saror Vardaegen Spårvägens BK
2 Anders Pettersson Kolsva IF
3 Dennis Magnusson Flens BK
4 Andreas Olsson BK Loke

Ungdom 69 kg
1 Erik Andersson Linköpings BK
2 Tim Salin Kolsva IF
3 Jimmy Andresen AK Stålpojkarna
4 Linus Grafström Mölntorps IK

Ungdom 76 kg
1 Morgan Hederstedt Hallstahammars BK
2 Pierre Edlund Finspångs AIK

Ungdom 85 kg
1 Linus Lindström Väsby BK
2 Nils Forsman BK Athen

Flickor Ä 34 kg
1 Sara Karvonen AK Stålpojkarna
2 Heidi Pyhälahti Västerås BK
3 Alexandra Linden IK Björnen
4 Sandra Svensson Björneborgs BK

Flickor Ä 40 kg
1 Anna Zander Björneborgs BK
2 Rebecca Rehnqvist Västerås BK
3 Carolin Karlsson Mölntorps IK

Flickor Ä 44 kg
1 Amanda Karlsson Mariestads ABK
2 Nora Taki Karlskoga BK
3 Mikaela Tyrvänien Motala ABK

Flickor Ä 48 kg
1 Sabina Magnusson Flens BK
2 Jenny Alandi Mölntorps IK
3 Louise Zander Björneborgs BK
4 Camilla Hägg / Wickman Mölntorps IK

Flickor Ä 57 kg
1 Evelina Gryvik Linköpings BK
2 Anna Svensson Västerås BK
3 Johanna Marjonemi Västerås BK
4 Cindi Andersson Björneborgs BK

Flickor Ä 62 kg
1 Zanna Andersson Björneborgs BK
2 Sandra Bertilsson Linköpings BK
3 Josefin Winther Arboga AK

Kvinnor 51 kg
1 Frida Lundström Hörby BK
2 Carolin Lövkvist Gärds BK
3 Amalia Varnersson Bjuvs BK
4 Maria Nilsson Svedala BK

Kvinnor 55 kg
1 Louise Plym BK Banér
2 Matilda Arvidsson Östervåla AK
3 Petra Tyväinen Motala ABK
4 Sofia Jörgensen Hässleholms BK

Kvinnor 63 kg
1 Helena Allandi Möltorps BK
2 Cecilia Skoglund Domnarvets BK
3 Linda Åsberg BK Loke
4 Cecila Fröjd Linköpings BK

Kvinnor 67 kg
1 Lova Runesdotter BK Loke
2 Jenny Svensson Västerås BK
3 Madelene Svanberg Karlskoga BK

Kvinnor 72 kg
1 Anneli Ståhl Sandvikens BK
2 Carina Frisk Västerås BK
3 Sara Andersson Domnarvets BK

Söndagens Resultat

Flickor Y 29 kg
1 Lovisa Gryvik Linköpings BK
2 Amanda Hill Arboga AK
3 Elinore Johansson Enköpings BK

Flickor Y 35 kg
1 Josefin Olsson Björneborgs BK
2 Maria Karlbom Arboga AK
3 Sofia Forslund Björneborgs BK
4 Emilie Öferman Västerås BK

KVU 52 kg
1 Amalia Varnesson Bjuvs BK
2 Maria Nilsson Svedala BK
3 Evelina Gryvik Linköpings BK
4 Lovisa Fyhr Västerås BK

KVU 56 kg
1 Sofia Jörgensen Hässleholms BK
2 Cecila Fröjd Linköpings BK
3 Mia Brobeck Kävlinge / Furulund
4 Jenny Ström Västerås BK

KVU 60 kg
1 Cecilia Skoglund Domnarvets BK
2 Janika Thornberg Västerås BK
3 Amanda Fredriksson Björneborgs BK
4 Jenny Lindberg Björneborgs BK

KVU 65 kg
1 Lova Runesdotter BK Loke
2 Malin Eriksson BK Atlas
3 Lina Petersson Björneborgs BK
4 Malin Selberg Karlskoga BK

Pojkar 32 kg
1 Martin Mårdh Kumla BF
2 Stephen Strandberg AK Stålpojkarna
3 Henry Linde Linköpings BK
4 Charbel Bardavud Västerås BK

Pojkar 35 kg
1 Artak Harytjunjan BK Aten
2 Simon Olofsson Flens BK
3 Christian Jonsson Oskarshamns BK
4 Mathias Andersson Karlskoga BK

Pojkar 38 kg
1 Sosorko Gadsiev Karlskoga BK
2 Vincenzo Marci Västerås BK
3 Dorim Gachi Västerås BK
4 Jimmy Eriksson Enköpings BK

Pojkar 42 kg
1 Viktor Magnusson Flens BK
2 Leo Östlund BK Aten
3 Gabriel Johansson Enköpings BK
4 Jack Qvist Hallstahammars BK

Pojkar 47 kg
1 Sebastian Brandström IK Björnen
2 Mikael Nyberg Oskarshamns BK
3 Johan Birgersson Björneborgs BK
4 Robert Lundin Björneborgs BK

Pojkar 53 kg
* 1 Niklas Nyberg Oskarshamns BK
2 Anton Lind BK Aten
3 Mahmod Gamzatov BK Aten
4 Christoffer Östmark AK Stålpojkarna

Pojkar 59 kg
1 Christoffer Hellsing Kumla BF
2 Andreas Berg-Gustavsson BK Loke
3 Oscar Nielsen BK Atlas
4 Jimmy Nygren AK Stålpojkarna

Pojkar 66 kg
1 Pontus Lund Västerviks
2 Kim Åberg BK Loke
3 Alexander Eskebrink Björneborgs BK
4 Fredrik Glas Västerås BK

Juniorer 60 kg

1 Vahab Danesvar Väsby BK
2 Daniel Molin Västerviks BK
3 Markus Puolakanaho Eskilstuna GAK
4 Johan Johansson Lidköpings BK

Juniorer 66 kg
1 Andreas Bengs Västerås BK
2 Tor Ancons Enköpings BK
3 Johan Svensson Sundsvalls AK
4 Fredrik Lundkvist Arboga AK

Juniorer 74 kg
1 Jonas Nyberg Oskarshamns BK
2 Robin Westlund BK Loke

Juniorer 96 kg
1 Ismo Piätiläinen Östhammars BK
2 Christian Reden Heby BK

Lagresultat
1 Västerås BK 21 p
2 Linköpings BK 20 p
3 BK Loke 20 p

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info