Hoppa till sidans innehåll

2003


Datum

Tävling

Resultat

5/12-03

Seriematch Brottarettan Mellersta

Västerås BK - Arboga AK 22-42 (9-22/grek - 13-20/fritt)

 

 

Arboga AK slog VBK på bortaplan på fredagskvällen. Laget hade Fått Några sena återbud sa "gamle" Janne

 

 

Holmqvist, ordförande i AAK, fick hoppa in i laget. Nu Förlorade Janne synd match Men det gick ju ändå bra.

 

 

Vinnande laget bestod av: Johan Johansson, Robin Larsson, Kalle Andersson, Jonas Nyberg, Mikael Olsson

 

 

Janne Holmqvist.

29-30/11

SM - Senior, junior och ungdom fristil i Oskarshamn

 

 

 

Ung 54kg 3: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Ung 58kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn.

 

 

Ung 58kg 3: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn.

 

 

Ung 69kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

Ung 76kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

Ung 85kg 1: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Juni 55kg 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn

 

 

Juni 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Juni 60kg 3: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

Juni 74kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamn / Brottargymn Dubbelsegrare!

 

 

Juni 74kg 2: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn

 

 

Juni 84kg 2: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Sen 55kg 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn Dubbelsegrare!

 

 

Sen 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athen / Brottargymn Dubbelsegrare!

 

 

Sen 84 kg 2: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

 

 

 

Stort GRATTIS Hela gänget med Ett extra GRATTIS till dubbelsegrarna "Molle" "Adde" och Oskarshamns BK egen Jonas Nyberg som Också Tog en dubbel-på sin hemmamatta.

 

 

 

16/11

Svealandsmästerskapen i fristil, Arboga

 

 

 

Pojkar 32 kg 4: a Martin Skogqvist

 

 

Pojkar 73kg 1: a Andrè Thomsen Grattis!

 

 

Ungdom 63kg 1: a Dennis Magnusson Flens BK / Brottargymn.Grattis!

 

 

Ungdom 63kg 4: a Fredrik Lundqvist Arboga AK

 

 

Seniorer 84kg Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.Grattis!

 

 

F / Ä 62kg 3: a Josefine Winther Arboga AK

 

 

Kvinnor U 1: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn.Grattis!

12/11

Seriematch Arboga AK-Team Norrköping Brottaretttan Mellersta

 

 

 

Arboga AK slog Team Norrköping med hela 56-1 på onsdagskvällen.Dvs alla AAK: Re vann alla SINA matcher!

 

 

I Arboga AK: lag vann Dessa herrar: Johan Johansson, Vahab Daneshvar grek / Robin Larsson Fritt, Daniel Molin, Jonas Nyberg, Mikael Olsson, Johan Reinholdsson och Fredrik Morsing. Grattis!

8-9/11

Lilla Mälarcupen i Västerås

 

 

 

Kv / U 56kg 1: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn. Utnämnd till bästa brottare i KVU. Stort grattis!

 

 

Kv / U 56kg 2: a Frida Lundström Hörby BK / Brottargymn.

 

 

Kv / U 60kg 1: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

KV59 kg 1: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn.

 

 

KV63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymn.

 

 

KV67 kg 2: a Anneli Ståhl Sandvikens BK

 

 

Juni 60kg 4: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

Juni 84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / / Brottargymn.Utnämnd till bästa brottare i juni Stort grattis!

 

 

Ung 54kg 3: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn,

 

 

Ung 58kg 1: a Vahab Danshvar Väsby BK / Brottargymn.

 

 

Ung 69kg 2: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ung 76kg 3: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

 

5/11

Seriematch Brottarettan Mellersta Arboga

Arboga AK - Östhammars BK 25-27

 

 

Arboga AK föll i en stenhård match mot Östhammars BK i Sturehallen på onsdagskvällen. Gästernas "gubbe" Örjan Jansson slog Johan Reinholdsson I sista matchen i fristil med 7-2.

 

 

. Johan blev tilldömd segern i grekmatchen mot Örjan efter 9 minuters brottning Da det Stóg 2-2.

 

 

Övriga vinster i Arboga laget tog i grek: Johan Johansson, Vahab Daneshvar, Jimmy Eriksson. Jag fritt vann Dessa herrar: Johan Johansson, Daniel Mohlin, Jonas Nyberg,.

1 november

Robbans Cup Lidköping

55kg Kv 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

59kg Kv 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

72kg Kv 1: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymn.Helena blev Utvald till turneringens bästa brottare Grattis!

 

 

72kg Kv 2: a Anneli Ståhl Sandvikens BK

 

 

55kg Sen 1: a Andreas Blomqvist BK Athen / Brottargymn,

 

 

55kg Sen 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

84kg Sen 2: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

25-26 oktober

Kolbotn Cup Oslo, Norge

 

 

 

51kg KvJ 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

51kg KvJ 2: a Frida Lungström Hörby BK / Brottargymn.

 

 

55kg KvJ 2: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn.

 

 

59kg KvJ 1: a Cecilia Skoglund Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

63kg KvJ 1: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymn.

 

 

54kg Ung 3: a Daniel Molin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

58kg Ung 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

58kg Ung 3: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

63kg Ung 3: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn

 

 

69kg Ung 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

69kg Ung 3: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

76kg Ung 3: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

85kg Ung 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Stort Grattis hela gänget!

22/10

Seriematch i Stockholm, BK Athén Brottatettan Mellersta Svealand

BK Athen-Arboga AK 15-45 (8-21/grek-7-24/fritt) Arbogas segrar togs av Johan Johansson, Jimmy Eriksson, Jonas Nyberg, Johan Reinholdsson och Daniel Reden.

19/10

Västmanlands nybörjarserie, Fagersta

 

 

 

P27kg 1: a Linus Wennberg AAK

 

 

P27kg 4: a Casper Dahlstedt AAK

 

 

P29kg 2: a Emil Salmela AAK

 

 

P29kg 3: a Awsam Fakiri AAK

 

 

P30kg 2: a Andreas Edbom AAK

 

 

P30kg 3: a Manne Nilsson AAK

 

 

P35kg 2: a Brian Nilsson AAK

 

 

P37kg 2: a Adam Bergqvist AAK

 

 

P37kg 4: a John Åkerblom AAK

15/10

Seriematch i Arboga Brottarettan Mellersta Svealand

Arboga AK - Enköpings BK 53-3 (27-1/grek - 26-2/fritt) Arbogas segrar togs av Johan Johansson, Daniel Mohlin, Vahab Daneshvar, Jonas Nyberg, Jimmy Eriksson, Johan Reinholdsson och Fredrik Morsing.

10/10

Seriematch i Uppsala Brottarettan Mellersta Svealand

Uppsala AK - Arboga AK 5-54 (4-26 / grek - 1-28/fritt) Arbogas segrar togs av Johan Johansson, Robin Larsson, Kalle Andersson, Jonas Nyberg, Johan Reinholdsson och Fredrik Morsing som alla tog dubbelsegrar.
Jimmy Eriksson Förlorade jag grek män tog revanch i fritt.

12/10

DM / Västmanland

Ungdom 69kg 1: a Kalle Andersson AAK

 

 

Ungdom 85kg 1: A Jimmy Eriksson AAK

 

 

Pojk 85kg 1: a Andre Thomsen AAK

 

 

Pojk 32kg 3: a Martin Skogqvist AAK

4/9

Björnen Cup, Norrköping

 

 

 

Ungdom 58kg 2: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn

 

 

Ungdom 63kg 3: a Robin Larsson Kinna AK / Brottargymn

 

 

Ungdom 76kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn

 

 

Senior 60kg 1: a Andeas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Senior 60kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn

 

 

Flickor / Äldre 62 kg 3: a Josefine Winther Arboga AK

 

 

Kvinnor 67kg 1: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn

 

 

Kvinnor 67kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn

 

 

Knattar 29kg 3: a Martin Skogqvist Arboga AK

27/9

Kolsvastädet, Kolsva

Knattar äldre 53kg 3: a Daniel Alm Arboga AK

 

 

Flickor yngre 29kg 1: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Flickor yngre 32kg 2: a Maria Karlbom Arboga AK

 

 

Senior 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Senior 66kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn,

 

 

Senior 84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Ungdom 60 KG1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Ungdom 60kg 2: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 58kg 1: a Johan Johansson Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 1: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

 

 

Ungdom 69kg 1: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

28/9

 

Junior 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. Dubbelsegrare!

 

 

Junior 60kg 2: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 60kg 3: a Robin Larsson Kinna BK / Brottargymn.

 

 

Junior 66kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn

 

 

Junior 84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn Dubbelsegrare!

 

 

Kvinnor 63kg 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn. Dubbelsegrare!

20/9

Bergslagscupen, Fagersta

Ungdom 54kg 1: a Johan Johansson LAS / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 3: a Vahab Daneshvar Väsby BK / Brottargymn

12-14/9

Dam-VM New York

59kg Helena Allandi Brottargymn / Sverige - Siomkjna Vitryssland poängvinst 3-1

 

USA

Helana Allandi - Sastin, Ungern poängförlust 3-4

27/8

JVM Istanbul Turkiet

55kg Andreas Blomqvist Brottargymn. / Sverige - Hernandez, Kuba förlust tekn 0-10

 

 

55kg Andreas Blomqvist Brottargymn. / Sverige - Roman Amyoan Armenien förlust falla 1,30

25/8

JVM Istanbul Turkiet

59kg Helena Allandi Brottargymn. / Sverige - Alexandra Boginskaya Kazastan vinst tekn falla 2,30 10-0

 

 

Helena Allandi Sverige - Anna Polovneva Ryssland förlust Tekn falla 0-10 4,30

8-12/8

Cadett-EM/kvinnor i Sevilla, Spanien

 

 

 

49kg 2: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

60kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.

 

 

Stort grattis tjejer!

5/7

Stockholms Summer Games

 

 

 

Ung 76kg 1: a Jimmy Eriksson Sverige / Arboga AK

 

 

Juni 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

3: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn

4-6/7

UVM i Rostov, Ryssland

69kg Jonas Nyberg oplacerad

2/7

Landskamp damer i Boden Sverige-Tyskland

 

 

 

Sigrun Dovner - Louise Plym Sverige / Brottargymn. P7-2

 

 

Stefanie Gross - Helena Allandi Sverige / Brottargymn. P 7-5

13-15/6

UNM i Tallin, Estland

69kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn, Stort grattis!

 

 

76kg 2: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn. Grattis.

10/5

Njm i Oslo Norge

55kg 1: a Andreas Blomqvist Sverige BK Athen / Brottargymn Stort grattis!

 

 

84 kg 3: a Ismo Pietiläinen Finland Östhammars BK / Brottargymn. Grattis.

10/5

Nordisk Brottarträff

 

 

Jag Allborg Danmark

51kg 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

59kg 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

59kg 2: a Matilda Arvidsson Östervåla BK / Brottargymn.

 

 

63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymn.

 

 

67kg 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Ung.76kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

Senior 60kg 1: a Kalle Andersson Arboga / AK Brottargymn.

29/4-4/5

Dam-EM i Riga, Lettland

 

 

 

59 kg 5: a Helena Allandi Mölntorps IF / Brottargymnaseiet efter fin brottning Enligt rapporterna från grannlandet i öst. Arboga AK lyfter på hatten och gratulerar!

26-27/4

Soft Touch Open

Kvinnor Ungdom

 

Göteborg

52kg 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

56kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Ungd 1: a 69kg Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

Ungd 2: a 85kg Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 60kg 2: a Andreas Blomqvist BK Athen / Brottargymn

 

 

Junior 84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

17/4-21/4

Ahillia Junior Open Grekland

48 kg 2: a Louise Plym BK Banér / Sverige / Brottargymn.

28-30/3

SM i Norrköping

51 kg 2: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn. Fallförlust mot Therese Ris i finalen.

 

Senior och kvinnor

55 kg 3: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

59 kg 4: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn.

 

 

63kg 2: a Helena Allandi Mölntorp IK / Brottargymn Förlust pa to 2-12 i finalen mot Sara Eriksson

 

 

72kg 2: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn. Grattis alla medaljörer!

 

 

Catrin Swinghammar 59kg Arboga Ak 1vinst 2förluster

 

 

Matilda Arvidsson 59 kgÖstervåla / Brottargymn.2 Förluster

 

 

Daniel Mohlin 55kg Västerviks BK / Brottargymnasiet 1 vinst2förluster

 

 

Jonas Nyberg 74kg Oskarshamns BK / Brottargymn. 2förluster

 

 

Jimmy Eriksson 74kg Arboga AK / Brottargymn.2förluster

 

 

Johan Reinholdsson 84kg Arboga AK 1vinst 2förluster

 

 

Daniel Reden 96 kg Heby BK / Brottargymn. 2 Förluster

15/3

SM KVU i Tollarp

52kg 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

56kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

65kg 1: a Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn.

14-16/3

JSM i Eslöv

69kg 3: a Jonas Nyberg Oskarhamns BK / Brottargymn.

15/3

SM KVJ i Tollarp

51kg 2: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

55kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

59 kg 2: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn.

 

 

63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn.

 

 

72kg 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Stort Grattis alla med Ett extra plus för Helena Allandi som tog Dubbla guld-Medaljer och blev utsedd

 

 

till turneringens bästa brottare på SM KVJ och för Louise Plym som Utmärkelse Fick Samma

 

 

vid lördagens SM KVU.

8-9/3

Klippan Lady Open

Cadett 49kg 1: a Louise Plym Sverige / Brottargymn.

 

 

Cadett 56kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Cadett 60kg 1: a Helena Allandi Sverige / Brottargymn. Grattis tjejer till fina placeringar!

8/3

Tegelsvinget Heby

Ungdom 85kg 1: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Senior 96kg 1: a Johan Reinholdsson Arboga AK

6/3

Landskamp damer i Klippan

Sverige - Kanada 8-15

 

 

Louise Plym BK Banér / Brottargymn. - Lindsay Belisse 0-10 Tekn överl.

 

 

Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn. - Tonya Verbeek 1-7 poäng

1-2/3

USM i Örebro Grek

 

 

 

63kg 1: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

69kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn Stort Grattis!

 

 

76kg 2: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn. Grattis!

 

 

85kg 2: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn. Grattis!

 

 

58kg Fredrik Lundqvist 1vinst och 2förluster - utslagen.

23/2

Svealandsmästerskapet

 

 

I Kolsva

Ungdom 58kg 3: a Fredrik Lundqvist Arboga AK

 

 

Ungdom 76kg 2: a Jesper Jonasson Arboga AK

 

 

Junior 84kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Senior 96kg 1: a Johan Reinholdsson Arboga AK

16/2

DM i Mölntorp

 

 

 

Flickor 40kg 1: a Hanna Larsson Arboga AK

 

 

Flickor 40kg 2: a Johanna Palm Arboga AK

 

 

Pojkar 32kg 3: a Anders Karlsson Arboga AK

 

 

Pojkar 38 kg 1: a Sebastian Karlsson Arboga AK

 

 

Pojkar 53kg 3: a Jonny Olsson Arboga AK

 

 

Ungdom 58kg 2: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

Ungdom 58kg 3: a Fredrik Lundqvist Arboga AK

 

 

Junior 74kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK

8/2

 

 

Lilla Masterträffen

 

Kvinnor 59kg 2: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 63kg 1: a Catrin Svinghammar Arboga AK

 

 

Ungdom 69kg 1: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 85kg 1: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 60kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Junior 66kg Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn. Dubbelsegrare !!!!!!!!!!!!!

 

 

Junior 84kg Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

5 februari

Seriematch Hemma i Arboga

 

 

 

Arboga AK - Team Norrköping 48-7 (26-1/grek - 22-6/fristil)

 

 

Laget: Daniel Mohlin, Andreas Blomqvist, Petter Krieger, Jimmy Eriksson, Johan Reinholdsson Fredrik Morsing Tog alla dubbelsegrar Medan Anton Axelsson förlorade sin match i fristil.

1 februari

Vestmanniaden i Sala

 

 

 

Flickor 32 kg 1: a Amanda Hill Arboga AK Extrapris för goda insatser!

 

 

Flickor 57kg 2: a Josefin Winther Arboga AK

 

 

Knattar 26kg 2: a Martin Skogqvist Arboga AK

 

 

Knattar 35kg 1: a Adam Hill Arboga AK Extrapris för goda insatser!

 

 

Pojkar 32kg 2: a Andreas Karlsson Arboga AK

 

 

Pojkar 38kg 3: a Sebastian Karlsson Arboga Ak

31 januari

Seriematch Östhammar

 

 

 

Östhammars BK - Arboga AK 34-23 (21-8 i grek.rom/13-15 i fristil)

27 januari

Cup Klippan

66kg 3: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

84kg 2: a Johan Reinholdsson Arboga AK

25 januari

Pojkfystads Arboga

 

 

 

1: a BK Atlas / Flen 2 2 0 0 56-35 4poäng

 

 

2: a Töreboda ABK 2 1 0 1 42-47 2poäng

 

 

3: a Arboga AK 2 0 0 2 37-53 0poäng

 

 

Arboga tog 2st klassegrar Genom Jesper Jonasson och Jimmy Eriksson.

18 januari

Vänerområdets Elitbrottningar

 

 

 

3: a 74kg Jimmy Eriksson

18-19januari

G Schaub Trophée Frankrike

 

 

 

KVU 52kg 3: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

4-5 januari

Bombardier Cup

KVU 1: a Louise Plym BK Banér / Brottargymnasiet

 

 

KV 2: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.

 

 

KV 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

11/1

Ostens Minne Arboga

Flickor Ä 30 kg
1 Sara Karvonen AK Stålpojkarna
2 Frida Ekervik Domnarvets BK
3 Malin Högberg Karlskoga BK
4 Elinore Johansson Enköping

Flickor Ä 32 kg
1 Heidi Pyhälahti Wirsbo BK
2 Sara Pettersson Heby BK
Flickor Ä 37 kg
1 Rebecca Renqvist Västerås BK
2 Jessica Norberg Falu BK
3 Caroline Karlsson Mölntorps IK

Flickor Ä 40 kg
1 Sabina Magnusson Flens BK
2 Ida Svantesson Trollhättan
3 Camilla Hägg-Vickman Mölntorps IK
4 Hanna Larsson Arboga AK

Flickor Ä 44 kg
1 Jenny Allandi Mölntorps IK
2 Malin Olsson Heby BK
3 Johanna Palm AAK

Flickor Ä 52 kg
1 Paulina Eriksson Trollhättan
2 Anna Svensson Västerås BK
3 Jenny Franck Mölntorps IK

Flickor Ä 62 kg
1 Sandra Bertilsson IFK Linköping BK
2 Johanna Marjoniemi Västerås BK
3 Josefin Winther Arboga AK

Knatte Ä 26 kg
1 Hugo Olofsson Flens BK
2 Magnus Wikars Domnarvets BK
3 Rasmus Selldén Enköpings BK
4 Tobias Hägg-Vickman Mölntorps IK

Knatte Ä 29 kg
1 Henry Linde IFK Linköpings BK
2 Sebastian Strandberg AK Stålpojkarna
3 Jonas Karlsson Mölntorps IK
4 Erik Christensen Enköpings BK

Knatte Ä 32 kg
1 Dorim Gashi Västerås BK
2 Cristian Jonsson Oskarshamns BK
3 Ferdi Muratovski Domnarvets BK
4 Max Sundvik Falu BK

Knatte Ä 35 kg
1 Francois Linde IFK Linköpings BK
2 Adam Eneblom-Peteri Karlskoga BK
3 Simon Brandström IK Björnen
4 Totte Nyqvist Eskilstruna GAK

Knatte Ä 38 kg
1 Axel Bryggman Västerås BK
2 Simon Lönnqvist Arboga AK
3 Nilo Kilbo-Tornberg Västerås BK

Knatte Ä 42 kg
1 Mikael Nyberg Oskarshamns BK
2 Robert Larsson Karlskoga BK
3 Sebastian Carlsson Oskarshamns BK
4 Aleksi Hyvönen Västerås BK

Knatte Ä 53 kg
1 Sebastian Ryberg Arboga AK
2 Daniel Alm Arboga AK
3 Johan Larsson Enköpings BK
4 Simon Sander Arboga AK

Kvinnor 55 kg
1 Cecilia Skoglund Domnarvets BK
2 Louise Plym BK Banér
3 Cecilia Fröjd IFK Linköping BK
4 Malin Olin IFK Linköping BK

Kvinnor 63 kg
1 Linda Åsberg BK Loke
2 Matilda Arvidsson Östervåla BK
3 Elin Johansson Heby BK
4 Lova Runesdotter BK Loke
Kvinnor 67 kg
1 Carina Frisk Västerås BK
2 Madeleine Svanberg Karlskoga BK

Kvinnor 72 kg
1 Helena Allandi Mölntorps IK
2 Anneli Ståhl Sandvikens BK
3 Madeleine Gjärdskog-Hill Domnarvets BK
4 Anna Palmén Heby BK

Ungdom 42 kg
1 David Enoksson Örebro AK
2 Pierre Magnusson Örebro A

Ungdom 50 kg
1 Afshin Moeini Västerås BK
2 Rickard Lind BK Aten
3 Gustav Hjälte IK Björnen
4 Adam Gryvik IFK Linköpings BK

Ungdom 54 kg
1 Conny Lindén IK Björnen
2 Fredrik Lundkvist Arboga AK
3 Dennis Kantola Väsby BK
4 Anders Johansson Kolsva
IF Ungdom 58 kg
1 Vahab Dansehvar Väsby BK
2 Marcus Björk Örebro AK
3 Dennis Magnusson Flens BK
4 Robert Åsberg BK Loke

Ungdom 63 kg
1 Rezgar Waicy BK Atlas
2 Erik Andersson Linköpings BK
3 Tor Ancons Enköpings BK
4 Linus Grafström Mölntorps IK

Ungdom 69 kg
1 Petter Krieger Domnarvets BK
2 Morgan Hederstedt Hallstahammars BK
3 Mika Yli-Hutula IK Björnen
4 Jesper Jonasson Arboga AK

Ungdom 76 kg
1 Jimmy Eriksson Arboga AK
2 Jonas Nyberg Oskarshamns BK
3 Johan Johansson Trollhättan
4 Robert Fasth Nykvarn BF

Ungdom 85 kg
1 Christian Reden Heby BK
2 Azad Waicy-Dangi BK Atlas

12/1

Ostens Minne Arboga

Prislista Ostens Minne Arboga 2003/01/12

Kvinnor U 43 kg
1 Johanna Karlsson Karlskoga BK
2 Malin Andersson Karlskoga BK

Kvinnor U 52 kg
1 Jenny Ström Västerås BK
2 Cecilia Fröjd IFK Linköping
3 Helena Tylleskär Karlskoga BK

Kvinnor U 60 kg
1 Matilda Arvidsson Östervåla AK
2 Lova Runesdotter BK Loke
3 Louise Plym BK Banér
4 Jannica Tornberg Västerås BK

Kvinnor U 70 kg
1 Anna Palmén Heby BK
2 Malin Eriksson BK Atlas
3 Jenny Svensson Västerås BK

Pojkar 32 kg
1 Simon Olofsson Flens BK
2 Markus Selldén Enköpings BK
3 Arak Harytjunjan Spårvägen
4 Ferdi Muratovski Domnarvets BK

Pojkar 35 kg
1 Vincenzo Macri Västerås BK
2 Leo Östlund BK Aten
3 Robert Lundin Björneborgs BK
4 Johnny Gustavsson Wirsbo BK

Pojkar 38 kg
1 Viktor Magnusson Flens BK
2 Johan Birgersson Björneborgs BK
3 David Enoksson Örebro AK
4 Jimmy Eriksson Enköpings BK

Pojkar 42 kg
1 Rasmus Ådjers Hallstahammars BK
2 Emil Karlström Kumla BF
3 Sebastian Brandström IK Björnen
4 Daniel Eriksson BK Loke

Pojkar 47 kg
1 Cristoffer Hellsing Kumla BF
2 Joakim Öfverman Västerås BK
3 Niklas Nyberg Oskarshamns BK
4 Andre Hibbing Kolsva IF

Pojkar 53 kg
1 Tommy Christensen Enköpings BK
2 Andreas Olsson BK Loke
3 Andreas Sörli Domnarvets BK
4 Marcus Gärdeskog-Hill Domnarvets BK

Pojkar 59 kg
1 Emil Selberg Karlskoga BK
2 Alexander Eskebrink Björneborgs BK
3 Sonny Sandberg Västerås BK
4 Erik Eriksson BK Atlas

Pojkar 73 kg
1 Jimmy Pettersson Hallsbergs BK
2 Anton Lundström BK Atlas
3 Daniel Olsen Björneborgs BK
4 Johannes Luoma BK Aten

Junior 60 kg
1 Andreas Blomqvist BK Athén
2 Kalle Andersson Arboga AK
3 Vahab Daneshvar Väsby BK
4 Daniel Molin Västerviks BK

Junior 74 kg
1 Anton Axelsson Örebro AK
2 Jimmy Eriksson Arboga AK
3 Jonas Nyberg Oskarshamns BK
4 Jakob Gershater BK Aten

Junior 96 kg
1 Ismo Pietiläinen Östhammars BK
2 Daniel Reden Heby BK
3 Christian Reden Heby BK
4 Mikael Andersson Wirsbo BK

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info