Hoppa till sidans innehåll

2002


Datum

Tävling

Resultat

15/12-02

Glentons Mästarmöte

 

 

 

Ung 2: a 69kg Jonas Nyberg Oskarhams BK

 

 

Ung 2: a 54kg Daniel Mohlin Västerviks BK

24/11

Nybörjarserie Västerås

 

 

 

Flickor 40kg 1: a Hanna Larsson Arboga AK

 

 

Flickor 40kg 3: a Johanna Palm Arboga AK

 

 

Flickor 62kg 2: a Josefin Winther Arboga AK

 

 

Flickor / Pojkar 25kg 2: a Amanda Hill Arboga AK

 

 

Pojkar 31kg 2: a Joakim Nylund Arboga AK

 

 

Pojkar 39kg 2: a Joel Åkerblom Arboga AK

 

 

Pojkar 35kga 1: a Marcus Wilhborg-Andersson Arboga AK

 

 

Pojkar 35kgb 2: a Elias Bergman-Trygg Arboga AK

 

 

Pojkar 37kg 2: a Simon Bergström Arboga AK

 

 

Pojkar 39kg 2: a André Jansson Arboga AK

 

DM Västerås

Senior 84kg 1: a Mikael Olsson Arboga AK Stort Grattis?

 

 

Ungdom 76kg 2: a Jesper Jonasson Arboga AK

30/11

SM i fristil ungdom, junior och senior i Skara

 

 

 

u 50kg 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

u 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

u 63kg 1: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

u 69kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

u 69kg 2: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

u 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

u 85kg 1: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

s 96kg 2: a Johan Reinholdsson Arboga AK

 

 

j 50kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

j 54kg 1: a Kalle Andersson Arboga AK / Brottargymn.

 

 

j 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. Tilldelades VM-klubbens stipendium på 1000: --

 

 

j 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

j 97kg 3: a Daniel Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

 

 

 

JÄTTESTORT GRATTIS TILL ALLA. Bra jobbat!!

 

 

Resultat fyrstads grupp C4

23/11

Arboga

Väsby BK - Enköpings BK 18 till 8

 

 

Arboga AK - Heby BK 25 till 3

 

 

Heby BK - Enköpings BK 0 till 26

 

 

Arboga AK - Väsby BK 14 till 11

 

 

Heby BK - Väsby BK 8 till 21

 

 

Arboga AK - Enköpings BK 15 till 11

 

 

 

 

 

1: a Arboga AK 54-25 6 poäng

 

 

2: a Väsby BK 50-30 4 poäng

 

 

3: a Enköpings BK 45-33 2poäng

 

 

4: a Heby BK 11-72 0poäng

 

 

 

 

 

Arboga AK: lag

 

 

55 kg Kalle Andersson

 

 

60 kg Singh Ngamjampee

 

 

66kg Christoffer Persson Klassegrare

 

 

74kg Jimmy Eriksson Klassegrare

 

 

84kg Mats Wennberg

 

 

96kg Johan Reinholdsson Klassegrare

 

 

120kg Mikael Olsson

 

Robbans Cup i Lidköping

 

 

 

Damer 55kg 2: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Damer 72kg 2: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

13/11

Seriematch i Norrköping

 

 

Div 1 Mellersta

Team Norrköping - Arboga AK 9-45 (1-24 grek/8-21fristil)

 

 

Arbogas segrar togs i grek av: Hela gänget dvs Kalle Andersson, Andreas Blomqvist, Petter Krieger,

 

 

Jimmy Eriksson, Anton Axelsson, Johan Reinholdsson och Danne Rosenstam och i fristil togs segrarna av:

 

 

Kalle, Andreas, Petter, Jimmy och Johan.

9-10/11

Lilla Mälarcupen i Västerås

 

 

 

Fä 40kg 3: a Hanna Larsson AAK

 

 

Fä 57kg 3: a Josefin Winter AAK

 

 

Kv u 52 kg 1a: Louise Plym BK Banér / Brottargymn.Grattis!

 

 

Kv u 65kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.Grattis!

 

 

Ung 58kg 2: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Ung 63kg 2: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ung 69kg 1: a Jimmy Eriksson AAK Grattis!

 

 

Ung 76kg 3: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Ung 85kg 3: a Cristian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Juni 97 kg 2: a Daniel Reden Heby BK / Brottargymn.

6/11

Seriematch i Arboga

 

 

Div 1 Mellersta

Arboga AK - Östhammars BK 31 till 22 (17-12 grek/14-11 fristil)

 

 

Arboga AK: s segrar i grek togs av: Daniel Mohlin, Andreas Blomqvist, Johan Reinholdsson och Danne Rosenstam

 

 

och i den fria stilen: Daniel Mohlin, Jimmy Eriksson och Johan Reinholdsson.,

26-27/10

Kolbotn Cup i Oslo

 

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

Ungdom 63kg 3: a Petter Krieger Domarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn. Stort grattiis!

 

 

Ungdom 85kg 3: a Daniel Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Junior 50kg 2: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Junior 58kg 3: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Junior 63kg 1: a Helena Allandi Mölntorps BK / Brottargymn.Stort grattis!

 

 

Kvinnor Junior 68kg 2: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Junior (23år) 85kg 3: a Johan Reinholdsson AAK

19/10

Folkbladet-pokalen i Finspång

 

 

 

Ungdom 63kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 100kg 1: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn. Bra jobbat för en 69kg: s kille!

5/10

Björnen Cup

Ungdom 54kg 3: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 1: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 2: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 76kg 1: a Jimmy Eriksson AAK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 85kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

2: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Senior 84kg 2: a Johan Reinholdsson AAK

 

 

Kvinnor Ungdom 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 70kg 2: a Linda Åsberg BK Loke / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 72kg 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

28-29/9

Kolsvastädet

Knattar äldre 38kg 3: a Sebastian Karlsson AAK

 

 

Kvinnor 55kg 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

2: a Louise Plym BK Banér / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 72kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.

 

 

Knattar äldre 47kg 2: a Jakob Pettersson AAK

 

 

Ungdom 54kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 2: a Petter Krieger Domnarvets BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 2: a Jonas Nyberg Oskarshamns BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 76kg 1: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Ungdom 85kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

2: a Christian Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

3: a Kalle Andersson AAK

 

 

Junior 97kg1: en Danel Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Ungdom 56kg 1: a Magdalena Lundborg Lidköpings AS / Brottargymn.

 

 

Kvinnor Ungdom 65kg 1: a Helena Allandi Mölntorps IK / Brottargymn.

 

 

Senior 66kg 2: a Johan Svensson Sundsvalls AIK / Brottargymn.

 

 

Senior 96 kg 1: a Daniel Reden Heby BK / Brottargumn.

2-7/7

UEM i Udessa, Ukraina

Andeas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. oplacerad 3matcher -3 Förluster

4-7/7

Stockholm Summer Games

Ungdom 69kg 1: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Junior 69kg 1: a Christoffer Persson AAK

 

 

Ungdom 76 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK

 

 

Ungdom 58kg Kalle Andersson AAK oplacerad

16/6

Njm i Randers Danmark

 

 

 

69 kg Christoffer Persson AAK oplacerad

20-21/4

Soft-touch Open

Ungdom 54kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. Grattis!

 

 

Ungdom 50kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 3: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Ungdom 76kg 2: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Junior 69kg 3: a Christoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

februari

Västmanniaden

Knattar 32kg 2: a Adam Hill AAK

 

 

Knattar 35kg 1: a Sebastian Karlsson AAK

 

 

Knattar 32kg 3: a Gustav Karlbom AAK

 

 

Knattar 47kg 2: a Sebastian Ryberg AAK

 

 

Pojkar 47kg 4:; en Anton Ryberg AAK

 

 

VLT: s Stimulanspris: Sebastian Karlsson AAK Grattis!

22-24/3

SM dam och senior i Viskafors

 

 

 

67kg 1: a Catrin Svinghammar AAK STORT GRATTIS Arboga AK: s första Dam SM Guld!

 

 

59kg 3: a Viveka Nording AAK Grattis!

 

 

48kg 2: a Therese Björk Sandviken / Brottargymn.Grattis!

 

 

67kg 3: a Annelie Ståhl Sandviken / Brottargymn.Grattis!

 

 

Johan Reinholdsson 84 kg AAK 2 vinster 1förlust

 

 

Christoffer Persson 66 kg Kolsva / Brottargymn. 1 vinst 2 Förluster

 

 

Linda Åsberg 59kg Sandviken / Brottargymn.4: en

8-9/3

JSM i Malmö

50kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

54kg 3: a Andreas Blomqvist BK Athen / Brottargymn

 

 

69kg 2: a Chistoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn. Grattis alla 3 till medaljerna!!

 

 

Kalle Andersson 54 kg AAK 2 Förluster

 

 

Jimmy Eriksson 69kg AAK 1 vinst, 1 förlust

 

 

Danne Rosenstam 97kg AAK 2 Förluster

1-3/3

USM i Vinslöv

54kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. STORT GRATTIS!

 

 

50kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

76 kg 3: a Ismo Pietiläinen Öshammars BK / Brottargymn.

 

 

Fredrik Lundqvist AAK 46kg 1 vinst, 1 förlust

 

 

Kalle Andersson AAK 54kg 1 vinst, 1förlust

 

 

Jimmy Eriksson AAK 69kg 2 vinster, 1 förlust

16/2

Saiksvinget Sundsvall

 

 

 

Kvinnor Ungdom 1: a Matilda Arvidsson Östervåla / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 67kg 1: a Catrin Svinghammar AAK

 

 

Ungdom 54kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 54kg 3: a Kalle Andersson AAK

 

 

Seniorer 96kg 3: a Daniel Red `en HebyBK Brottargymn.

13/2

seriematch div 1

Västra Västmanland - Heby BK 43-7 Västra Västmanland är därmed överlägsen vinnare i div 1 Mellersta!

9-10/2

Lilla Masterträffen

 

 

 

Kvinnor 63kg 3: a Viveka Nording AAK

 

 

Kvinnor 59kg 2: a Linda Åsberg Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 72kg 1: a Catrin Svinghammar AAK

 

 

Ungdom 50kg 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK

 

 

Ungdom 69kg 1: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Juniorer 55kg 3: a Kalle Andersson AAK

 

 

Juniorer 66kg 2: a Johan Svensson Sundsvalls AIK / Brottargymn.

 

 

Juniorer 74kg 1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

 

 

Juniorer 74kg 2: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Juniorer 96kg 2: a Daniel Ryde `n Heby BK / Brottargymn.

6/2

seriematch div 1

Västra Västmanland - Västerås BK 29-18

19-20/1

Gävleträffen

Ungdom 54kg 3: a Kalle Andersson AAK

 

 

Ungdom 69kg 1: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

Ungdom 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 68kg 2: a Viveka Nording AAK

 

 

Junior 85kg 1: a Danne Rosenstam AAK

26/1

Lilla Fyrstads Norrköping

 

 

 

AAK - Björneborgs BK 17-28

 

 

IK Björnen - AAK 28 till 18

 

 

AAK kom 3: a och sist i sin grupp.

17/1

Seriematch div 1

Team Norrköping - Västra Västmanland 12-38

12/1

Ostens Minne i Arboga

 

 

 

Ungdom 46kg 1: a Fredrik Lundqvist Arboga AK

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK

 

 

Kvinnor Ungdom 1: a Matilda Arvidsson Östervåla / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 55kg 1: a Terese Björk Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 63kg 2: a Viveka Nording Arboga AK

 

 

Kvinnor 63kg 3: a Linda Åsberg Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 72kg 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

10/1-2002

Seriematch div 1

Västra Västmanland - Uppsala AK 26-18

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info