Hoppa till sidans innehåll

2001


Datum

Tävling

Resultat

15-16/12-01

Glentons Mästarmöte Skåne

 

 

 

Ungdom 50kg 3: a Daniel Mohlin VästerviksBK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 2: a Jimmie Eriksson Arboga AK Bra kämpat grabbar!

8-9/12

SM i fristil / Borlänge

 

 

 

Ungdom 63kg 1: a Jimmie Eriksson Arboga AK Stort grattis!

 

 

Ungdom 50kg 4: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

Senior 97kg 4: a Johan Reinholdsson Arboga AK

 

 

Ungdom 46kg 1: a Daniel Molin Västerviks BK / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

Ungdom 54kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn. Stort grattis!

 

 

Ungdom 85kg 3: a Daniel Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Junior 69kg 2: a Christoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

 

 

Senior 69kg 3: a Christoffer Persson Kolsva IF Brottargymn. Bra kämpat båda dagarna!

1 / 12

Henkes Minne i Östervåla

 

 

 

Ungdom 54kg 1: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

Ungdom 54kg 3: a Daniel Mohlin Västerviks BK Brottningsgymn.

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athen Brottningsgymn.

 

 

Ungdom 69kg 3: a Johan Svensson Sundsvalls AIK Brottningsgymn.

 

 

Ungdom 76kg 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK Brottningsgymn.

 

 

Senior 76kg 1: a Christoffer Persson Kolsva IF Brottningsgymn.

 

 

Kvinnor 75kg 2: a Catrin Svinghammar Arboga AK

 

 

Kvinnor 75kg 3: a Sandvikens BK Brottningsgymn.

30/11

Seriematch div 1

Heby BK - Västra Västmanland 6-43 Bra jobbat!

24/11

Fystads Grupp C4 i Enköping

 

 

 

Arboga AK kom 3: ai helgens fyrstadsbrottningar jag Enköping.Östhammars BK segrade

 

 

före arrangörsklubben Enköping BK. Arboga AK Fick ingen klassegrare men det var

 

 

Några som gjorde bra i från sig och det var framför allt Jimmy och Kalle.

 

 

Arbogas Nyförvärv Danne Rosenstam vann Två av SINA matcher och till sist som lagets

 

 

Ankare och Old Boy var Janne Holmqvist (snart 50år?!) med och bidrog med Två vinster

17/18-11

Robbans Cup i Lidköping

 

 

 

Kvinnor 68kg 2: a Catrin Svinghammar Arboga AK

 

 

Senior 85kg 3: a Johan Reinholdsson Arboga AK

14/11

Seriematch div1

Västra Västmanland (i Arboga) - Team Norrköping 45-5

17/11

Kumlapokalen i Kumla

 

 

 

Knattar Äldre 35 kg 2: a Sebastian Karlsson Arboga Ak

 

 

Knattar Äldre 47kg 1: a Robin Eriksson Arboga AK

 

 

Pojkar 73kg 2: a Arturo Melara Arboga AK

 

 

Ungdom 54kg 1: a Kalle Andersson Arboga AK

 

 

Ungdom 54kg 3: a Goff Samuelsson Arboga AK

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 3: a Sundsvalls AIK / Brottargymn.

10-11/11

Lilla Mälarcupen i Västerås

 

 

 

Pojkar 73kg 4: a Arturo Melara AAK

 

 

Ungdom 2: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottargymn.

 

 

Junior 69kg 1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

7/11

Seriematch div1

Domnarvets Brottarklubb - Västra Västmanland 14-34

4/11

DM fristil

Pojkar 32kg 2: a Andreas Karlsson AAK

 

 

Pojkar 47kg 2: a Robin Eriksson AAK

 

 

Pojkar 73kg 3: a Arturo Melara AAK

 

 

Ungdom 54kg 3: a Goff Samuelsson AAK

27-28/10

Kolbotn Cup Oslo Norge

 

 

 

Kvinnor Kadett 1: a Catrin Svinghammar Arboga AK

 

 

Ungdom 54kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athén / Brottningsgymn.

 

 

Ungdom 69kg 1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottningsgymn.

 

 

Junior 85kg 2: a Johan Reinholdsson Arboga AK

23/10

Seriematch div1

Uppsala AK - Västra Västmanland 18-32

20/10

Stålfejden

Ungdom 54kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 76kg 2: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 68kg 1: a Anneli Ståhl Sandvikens BK

 

 

Kvinnor 68kg 2: a Viveka Nordling Arboga AK

 

 

Kvinnor U 52kg 1: a Terese Björk Sandvikens BK Bra kämpat!!

 

 

Kvinnor U 56 kg 1: a Linda Åsberg Sandvikens BK

12/10

Seriematch div 1

Västerås BK-Västra Västmanland 11-40

17/10

Seriematch div1

Västra Västmanland - Domnarvets BK 38-12

13/10

Hallsbergsträffen

Pojkar 66kg 5: a Jesper Jonasson Arboga AK

 

 

Pojkar 73kg 2: a Arturo Melara Arboga AK

 

 

Ungdom 54kg 2: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

6/10

Björnen Cup

Ungdom 50kg 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 3: a Johan Svensson Sundsvalls AIK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 1: a Jimmy Eriksson Arboga AK

 

 

Ungdom 69kg 3: a Ismo Pietileinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Senior 69kg1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

 

 

KvinnorUngdom 49kg 1: a Terese Björk Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 62kg 1: a Viveka Nording Arboga AK

 

 

Kvinnor 68kg 3: a Anneli Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

29-30/9

Kolsvastädet

Kvinnor Ungdom 56kg 2: a Linda Åsberg Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Seniorer 69kg 1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

 

 

Seniorer 85kg 1: a Danne Rosenstam Mjölby BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 46kg 3: a Daniel Molin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 58kg 1: a Andreas Blomqvist BK Athen Brottargymn.

 

 

Ungdom 63kg 1: a Johan Svensson SAIK Brottargymn.

 

 

Ungdom 69kg 3: a Jimmy Eriksson Arboga AK

 

 

Ungdom 76kg 1: a Ismo Pietileinen Östhammars BK / Brottargymn.

 

 

Ungdom 85kg 1: a Daniel Reden Heby BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 75kg 1: a Annelie Ståhl Sandvikens BK / Brottargymn.

 

 

Kvinnor 75kg 2: a Viveka Nording Arboga AK

 

 

Pojkar 66kg 1: a Jesper Jonasson Arboga AK

 

 

Pojkar 73kg 1: a Arturo Melara Arboga AK

 

 

Junior 63kg 3: a Johan Svensson SAIK / Brottargymn.

 

 

Junior 69kg 1: a Cristoffer Persson Kolsva IF / Brottargymn.

 

 

Junior 97kg 3: a Danne Rosenstam Mjölby BK / Brottargymn.

15/9

Bergslagscupen

47kg Knattar Äldre

 

 

1: a Robin Eriksson

 

 

66kg pojk 2: a Jesper Jonasson AAK

 

 

73kg pojk 2: a Arturu Melara AAK

 

 

50kg ungdom 1: a Daniel Mohlin Västerviks BK / Brottargymn.

 

 

63kg ungdom 1: a Jimmy Eriksson AAK

 

 

63kg Ungdom 3: a Johan Svensson Sundsvalls AIK / Brottargymn.

 

 

69kg ungdom 1: a Ismo Pietiläinen Östhammars BK / Brottatgymn.

17-20/8

JVM SCHWEIZ

63 kg

 

 

Catrin Svinghammar AAK gick tre matcher vann 1: a, förlorade 2 och tyvärr utslagen.

6-8/7

Stockholm Summer Games

66kg pojk

 

 

1: a Jimmy Eriksson

 

 

Matchresultat:

 

 

Artus Razumejs Tyskland p8-0

 

 

Tommi Einhorn Tyskland tekn överl. 11-1

 

 

Final: Fisnik sAhiti Malmö Tigers p3-1 Bra kämpat.

 

 

 

21-22/4

Soft touch open (GT)

130kg

 

 

4: a Dennis Jansson AAK

 

 

 

 

 

 

30/3-1/4

SM i Lidköping

85kg

 

 

1: a Ara Abrahamian Spårvägen

 

 

2: a Caesar Kroge Ögryte

 

 

3: a Jakob Cedergren Klippans IF

 

 

4: a Johan Reinholdsson AAK

 

 

Johan hade följande Matchresultat

 

 

- Anders Olofsson Tyringe vinst p 5-3

 

 

- Ari Markola Viskafors vinst p 1-0

 

 

-Matti Surmonen Kiruna vinst p 9-0

 

 

-Ceasar Kroge Ögryte Förlust p 0-3

 

 

-match om 3: e och 4: e-Jakob Cedergren Klippan p 0-3

17-18/3

JSM i Mora

130 kg

 

 

1: a Akbar Akbari Spårvägen

 

 

2: a Thomas Örberg Eslöv

 

 

3: a Dennis Jansson Arboga AK

17/3

SM i Skövde

Viveka Nording 4: ai 62 kilosklassen matcher efter följande:

 

 

Catrin Svinghammar Östervåla förlust 2-3 30sek in i Ekström

 

 

Jessica Wiksten Loke vinst på hösten 3,20

 

 

Anna Holk Malmö vinst 3-0 efter Ekström

 

 

Agnes Backström Nyköping förlust 0-5

 

Match om 3-4

Catrin Svinghammar (igen) förlust 0-4 Bra kämpat!

3-4/3

USM i Husqvarna

 

46-kg

Kalle Andersson gick 3 matcher och förlorade 2 matcher på hösten och 1 på poäng och därmed oplacerad.

20/2

DM i Västerås

 

Pojk 66kg

2: a Jesper Jonasson

 

Ungdom 46kg

1: a Kalle Andersson

 

Junior 130kg

3: a Dennis Jansson

 

Senior 85kg

1: a Johan Reinholdsson

10/2

Lilla maserträffen i Borlänge

 

Ungdom 46kg

2: a Kalle Andersson

 

Junior 130kg

3: a Dennis Jansson

 

Kvinnor 68kg

4: a Viveca Nordling

3/2

Västmanniaden i Köping

 

Knattar 26kg

1: a Andreas Karlsson AAK

 

 

2: a Pontus Niemelä AAK

 

Knattar 32kg

2: a Sebastian Karlsson AAK

 

Knattar 47kg

1: a Robin Eriksson AAK

 

Pojkar 42kg

2: a Johan Winther AAK

 

Pojkar 59kg

1: a Jesper Jonasson AAK

 

 

2: a Tomas Mellgren AAK

 

Svealandsmästerskapen Östhammar

 

Ungdom 46kg

2: a Kalle Andersson AAK

 

Ungdom 63kg

2: a Jimmy Eriksson AAK

16/1

Seriematch Jag Östhammar slutspel, semifinal nr: 1

 

Öregrund BK - V. Västmanland 31-18

Jimmy Eriksson vann sin match i grek på tekn, med hösten men förlorade i den fria stilen 3-2. Johan Reinholdsson förlorade sin match i grek med 2-0, och fick sedan WO i fristil.

13/1-2001

Ostens Minne Arboga

 

 

47 kg Knattar

1: a Robin Eriksson AAK

 

63kg Ungdom

2: a Jimmy Eriksson AAK

 

130 kg Junior

3: a Dennis Jansson AAK

 

Kvinnor 62kg

3: a Viveca Nording AAK

Uppdaterad: 14 JAN 2018 21:13 Skribent: Patrik Magnusson

 

Arboga AK samarbetar sedan många år tillbaka med SISU Västmanland i all verksamhet som berör utbildning och utveckling av vår verksamhet.

SISU_Webb_Banner_170X170_samverkan 

  

 

Vi tackar våra sponsorer! Besök deras hemsidor för att se vilka varor och tjänster de erbjuder.

Ange alt-text här.

 

svea_190x150

 

Arboga kommun

 

 

Postadress:
Arboga AK - Brottning
Box 194
73224 Arboga

Kontakt:
Tel: 0589611105
E-post: This is a mailto link

Se all info